GeriDünya Hamas, kaçırılan İsrailliye karşı tutuklu Filistinlilerin salıverilmesini istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamas, kaçırılan İsrailliye karşı tutuklu Filistinlilerin salıverilmesini istedi

Hamas, 25 haziranda kaçırılan, o günden bu yana Gazze Şeridinde bir yerde tutulduğu sanılan İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakılmasının, ancak İsrail'deki cezaevlerinde tutuklu bulunan Filistinlilerin serbest bırakılmasıyla mümkün olacağını bildirdi.

Hamas'tan üst düzey liderlerinden, parlamento üyesi Halil El Hayeh, “İsrail'in askeri için yüksek bir bedel ödemesi gerektiğini” söyledi. El Hayeh'in açıklamaları, Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile Başbakan İsmail Haniye'nin, Gazze'de kapalı kapılar ardında yaptıkları görüşme sonrasında geldi.

Abbas'ın, bu görüşmede Haniye'yi uyararak, Şalit'in derhal serbest bırakılmasını sağlamasını istediği, Abbas ile Haniye'nin ayrıca ulusal birlik hükümetinin kurulması olasılıkları üzerinde durduğu belirtildi. Abbas, pazartesi günü Gazze'ye gelişinde Hamas'tan, Şalit'in serbest bırakılmasını istemiş, İsrail'in buna karşılık gelecek günlerde Filistinli tutukluları serbest bırakacağını belirtmişti.

Abbas, Gilad Şalit'in, kaçırıldığı günden bu yana taraflar arasında arabuluculuk rolü üstlenen Mısır'a teslim edilmesini de önerdi. Mısırlı arabulucuların, Hamas'ı yumuşatmaya çalıştığı, ancak şimdiye kadar bunda başarılı olamadığı da biliniyor.

Hamas üst düzey liderlerinden El Hayeh, Hamas'ın, Şalit'in koşulsuz olarak serbest bırakılması konusundaki baskılardan rahatsız olduğunu kaydetti. El Hayeh, “Bize baskı uygulayanlara diyoruz ki artık yeter. Hiçbir Filistinli, hiçbir şekilde İsrailli askerin herhangi bir karşılığı olmadan serbest bırakılmasına razı değil. Hangi koşullar altında olduğumuzu biliyorlar ve bunların yerine getirilmez koşullar olduğunu düşünmüyorum” dedi.
İsrail cezaevlerinde, 10 bin dolayında Filistinli tutuklu bulunuyor.

Bu arada Filistinli yetkililer, Haniye'nin de askeri kaçıranlar üzerinde etkisi bulunmadığını ifade ediyor. Jerusalem Post'a konuşan yetkili, “Haniye bu konuyu hemen yarın çözme arzusunda. Onun sorunu, kaçıranların üzerinde hiçbir denetimi olmaması. Onların (kaçıranların) patronu Suriye ve İran” ifadesini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle