Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hamas imajcı tuttu

  Hürriyet Haber
  21.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Filistin’de yapılacak seçimlerden önemli siyasi güç olarak çıkmayı bekleyen canlı bombaların örgütü İslami Direniş Hareketi "Hamas", ABD ve AB tarafından tanınmak istiyor ve bu olguya çok büyük önem veriyor. Hamas bu amaçla 180 bin dolara bir "image maker" tuttu.

  FİLİSTİN’de 25 Ocak Çarşamba günü yapılacak parlamento seçimleri için kıran kırana sürmekte olan yarış, canlı bombaların örgütü Hamas için, çok daha başka anlamlar içeriyor. Seçimlerden önemli siyasi güç olarak çıkmayı bekleyen İslami Direniş Hareketi "Hamas", ABD ve AB tarafından tanınmak istiyor. Hamas bu amaçla 180 bin dolar para verip bir "image maker" tuttu.

  Tıp doktoru ve aynı zamanda Ramallah’taki Birzeit Üniversitesi’nde medya dersleri veren Filistinli Prof.Neşet Aktaş’ın görevi ve hedefi, Hamas’ın sadece intihar saldırıları düzenlemeye hazır, dinci fanatikler topluluğu olmadığını Avrupalılara ve Amerikalılara kanıtlamak.

  İngiliz Guardian gazetesine konuşan Aktaş, işinin hiç de kolay olmadığını kabul ediyor. Aktaş, gazeteye şu görüşleri öne sürdü:

  "Hamas’ın imaj problemi var. İsrailliler, genel olarak Filistinliler ve özellikle Müslümanlar ve Hamas hakkında son derece kötü bir imaj yarattılar. Benim işim, bu kötü imajı düzeltmek.

  Uluslararası topluluğun Hamas’ın ideolojisini kabul etmesine ihtiyacımız yok. Bizim, gerçeklerin olduğu gibi kabul edilmesine ihtiyacımız var. Biz öldürmeyi sevdiğimiz için öldürmüyoruz. Herkes, Hamas’ı insanları ölüme göndermekten zevk alan bir grup olarak görüyor. Oysa biz ölmeyi değil, yaşamayı seviyoruz."

  ŞİDDET KARŞITI

  Aktaş, kendisini şiddet karşıtı ve Gandi yöntemine inanmış biri olarak görüyor. İşte bu nedenle ilk iş olarak, Hamas liderlerine de köklü değişim öneriyor. Aktaş, Hamas liderlerinin imaj değişikliğine, Yahudi oldukları için İsraillilerden nefret edilmemesi gerektiği fikriyle başlamalarını salık veriyor.

  Aktaş ikinci işinin, uluslararası arenada etkili yabancıları, Hamas’ın barışçı bir grup olduğuna ikna etmek olduğunu söyledi. Aktaş etkili yabancılara, Hamas’ın şiddet kullanmaya zorlandığı, ancak artık davasını siyasi ortamda savunmakta kararlı bir organizasyon olduğu fikrini aşılamaya da çalışacak.

  AKTAŞ KURALLARI

  Ancak Aktaş’ın, ikna gücü konusunda endişeleri var. Bu nedenle, Hamas’tan da beklentileri bulunuyor. Aktaş, doğru imajın başarı anahtarı olacak kurallar denilebilecek tavsiyelerini şöyle sıraladı:

  İsraillilere Yahudi oldukları için karşı olmadığını söyle.

  İsrail’i yok etmekten söz etme.

  Filistin’in çektiği acıları anlat.

  İnsanları öldürdüğün için kutlama yapma.

  Sakalının rengini değiştir (Kırmızıysa).

  El Fetih: Arafat’ın ruhu için

  Hamas: Yeşil hilal için

  FİLİSTİN’de yapılacak parlamento seçimleri, Gazze için büyük önem taşıyor ve iki rakip, El Fetih ile Hamas, seçimin kendileri için hayati olduğunu savunuyor. El Fetih, Yaser Arafat’ın ruhu için oy istiyor. Hamas ise, "Yeşil hilal için oy atın" mesajını veriyor ve bu mesajı yayanların, "Allah’ın mübarek kulu" olacağını öne sürüyor.

  Arafat’ın ölümünden sonra, El Fetih kan kaybetmeye başladı. Bazı Gazzeli seçmenler, El Fetih’in geçen 10 yıl içinde yaptığı icraatları eksik buluyor, yolsuzluk düzeninin Filistin’in siyasi sistemine hakim olduğunu düşünüyor. Parlamentoda artık yeni yüzler görmek isteyen Gazzeli seçmenin bir kısmı Hamas’ı, bir kısmı bağımsız aday Mustafa Barguti’yi, bir bölümü ise El Fetih’i destekliyor.

  BAŞA BAŞ

  Son anketler, iktidardaki El Fetih’in Hamas ile başa baş gittiğini gösteriyor. Hamas, yıllardır Filistin siyasetinde baskın olan El Fetih ile arasını giderek kapattı. Yoklama, El Fetih’in seçimlerde oyların yüzde 32.3’ünü, Hamas’ın da yüzde 30.2’sini alacağını gösterdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı