Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hamas,Gazze'de yarın parlementoyu topluyor

  A.A.
  14.07.2007 - 16:06 | Son Güncelleme:

  Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın, Batı Şeria'da Selam Feyyad başkanlığındaki hükümetin görev süresini bir ay daha uzatmasına karşı çıkan Gazze Şeridi'ndeki Hamas hareketi, yarın parlamentoyu toplayarak Abbas'ın kararını oylamayı kararlaştırdı.

  Parlamentodaki Hamas hareketi grubu sözcüsü Dr. Salah Berdavil, grubunun, olağanüstü durum hükümetinin süresinin uzatılmasına imkan vermeyeceğini belirtti.

  Berdavil, olağanüstü durum hükümetinin süresinin uzatılmasının, Filistin parlamentosunun üçte iki çoğunluğuyla mümkün olabileceğini hatırlatarak, parlamentoda karar alınamazsa, olağanüstü durum hükümetinin iptal edilmiş sayılacağını ve görev süresini uzatmanın da imkanı bulunmadığını kaydetti.

  Berdavil, İsrail cezaevlerinde bulunan Hamaslı milletvekillerine atıfta bulunarak, grupların tüzüklerine göre, herhangi bir parlamento grubunun, oturuma katılmayan üyelerinin adına vekaletle oy kullanabileceğini hatırlattı.

  Hamas'ın İsrail cezaevlerinde tutuklu 38 üyesi bulunuyor.
  Berdavil, Hamas'ın çoğunluğuyla meclisi toplayabileceğini de savundu. Filistin parlamentosunun 132 sandalyesinden 76'sı Hamas'a ait.
  Berdavil, geçen hafta Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın parlamentonun toplanması çağrısı ve Hamas'ın Gazze'de parlamentonun toplanmasını engellemesi konusunda ise, Hamas olarak oturumu boykot ettiklerini belirtti. Berdavil, Abbas'ın parlamento başkanını gözardı ve yasamaya müdahale ederek, yetkileri sınırını aştığını öne sürdü.

  El Fetihli milletvekilleri ise parlamento oturumuna katılmayacaklarını belirtti.
  Hamas sözcülerinden Dr. İsmail Rıdvan da Abbas'ın olağanüstü durum hükümetinin süresini uzatmasının Filistin anayasasına aykırı ve Filistin egemenliğine darbe olduğunu savundu.
  Rıdvan, Filistin Kurtuluş Örgütünün (FKÖ) gelecek çarşamba günü Batı Şeria'da, Ramallah'ta yapılacak Merkez Komisyonu toplantısını da eleştirdi ve toplantının, Filistin'deki gruplaştırmayı keskinleştirmeye yönelik bir adım olduğunu kaydetti. Rıdvan, Abbas'ın "Hamas'ın özür dilemesi ve El Fetih-Hamas arasında herhangi bir diyalog için, Gazze Şeridi'nde daha önceki duruma dönülmesi" yolundaki çağrılarına da karşı çıktı. "Hamas'ın tüm Filistin halkını tehdit eden 'kanserli uru' atmak için bu adımları atmaya mecbur kaldığını" savunan Rıdvan, Hamas'ın güvenlikte kargaşa yaratan önceki koşullara dönmeyeceğinin altını çizdi.

  "ERKEN SEÇİM ÇAĞRISINA HAYIR"

  Hamas sözcülerinden Sami Ebu Zühri de çarşamba günü FKÖ Merkez Komisyonunda yapılabilecek bir erken seçim çağrısını reddettiklerini açıkladı. Sami Ebu Zühri, yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Komisyonuna, FKÖ'nün sürgündeki parlamentosu "Filistin Ulusal Konseyi" için seçim yapmasını tavsiye ederken, Merkez Komisyonunun Filistin parlamentosu karar alma yetkisinin bulunmadığını savundu. Ebu Zühri, Hamas'ın komisyonu ve alacağı kararları tanımayacağını vurguladı.
  Abbas'ın danışmanlarından Nebil Amr, FKÖ Merkez Komisyonunun çarşamba günü toplanarak, Filistin Yönetimi topraklarında erken genel seçim hazırlıklarını ele alacağını bildirmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı