GeriDünya Hamas arabuluculuğa soyundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamas arabuluculuğa soyundu

Hamas arabuluculuğa soyundu
refid:3922360 ilişkili resim dosyası

Filistin’de seçimlerden birinci parti olarak çıkan radikal Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal, Batılı ülkelerle İslam dünyası arasındaki karikatür gerginliğini giderebilmek için şu iki koşulu öne sürdü:
 • Batılı hükümetler, İslam aleminden özür dilesin
 • Peygamberlere hakareti yasaklamak için yasa çıkarsın.
 • FİLİSTİN’de yapılan seçimleri büyük farkla kazanan radikal İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) siyasi önderi Halid Meşal, karikatür krizini çözmek için iki şart öne sürdü. Meşal, ilk şart olarak Batılı hükümetlerin özür dilemesini, ikinci şart olarak da Batı ülkelerinin peygamberlere hakareti yasayla yasaklamasını istedi.

  Hamas’ın, Batılı devletlerle İslam Dünyası arasındaki gerginliği gidermede rol oynamaya hazır olduğunu ilan eden Meşal, "Karikatür krizinde Batı ülkelerinin hükümetleri resmen özür dilerse, biz de sokak ayaklanmalarını bastırırız" diye konuştu. Suriye’nin başkenti Şam’da bulunan Meşal, Fransız devlet radyosuna konuştu.

  YASA ÇIKARIN

  Meşal, ikinci koşul olarak da, "Batılı devletler de, aynen Yahudi soykırımının reddini engelleyen yasa gibi, tüm dinlerin peygamberlerine hakareti yasayla yasaklarlarsa, biz de halkın tepkilerine hakim oluruz" dedi. Filistin Kurtuluş Örgütü’nün müteveffa önderi Yaser Arafat’ın El Fetih örgütünden silah arkadaşı olan ve Hamas’ın siyasi liderliğine kadar yükselen Meşal, Şam’da sürgünde yaşıyor.

  YAKINDA MOSKOVA’DA

  Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu özel temsilcisi Aleksandır Kalugin ise, Hamas’tan bir heyetin ay sonuna kadar başkent Moskova’ya gelebileceğini açıkladı. Rus İnterfax ajansının haberine göre, Kalugin, Hamas heyetine büyük olasılıkla hareketin siyasi lideri Meşal’in başkanlık etmesinin beklendiğini belirterek, "Son günlerde Arap ülkelerine ziyaretlerde bulunan heyete başkanlık ettiği düşünülürse, heyete yine Meşal başkanlık edecek gibi görünüyor" dedi.
  
  Yorumları Göster
  Yorumları Gizle