GeriDünya Halk beni beğenmezse başkasını başkan seçer
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halk beni beğenmezse başkasını başkan seçer

ABD Başkanı George W. Bush, Irak konusunda şiddeti giderek artan eleştirilere, ‘‘Halk, görevimi yapmadığımı düşünürse, bir başkasını bulur’’ diyerek karşılık verdi.

Liderliğini Bush'un yaptığı Cumhuriyetçi Parti'den Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı olan Richard Lugar, Irak politikası ile ilgili olarak ABD Yönetimi içindeki sert çekişmelerden şikayet ederek, ‘‘Başkan, Başkan olmalı’’ demişti. ‘‘Kamuoyu yoklamalarına göre hareket etmiyorum. Bunları bir kaygı meselesi yapamam’’ diyen Bush, ‘‘Eğer, halk, işimi yapmadığımı düşünürse, bir başkasını bulur’’ ifadesini kullandı.

CNN-USA Today tarafından düzenlenen son yoklama ise, Bush'un, ABD halkı tabanındaki desteğinin altı puan artarak, yüzde 56'ya yükseldiğini ortaya koydu.

Kendisini eleştirenlerin Irak stratejisini anlamadıklarını, başından beri bir strateji doğrultusunda hereket ettiklerini belirten ABD Başkanı, stratejinin, Sivil Yönetici Paul Bremmer tarafından uygulandığını ve özgür Irak için de ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Bush, ‘‘Herşeyin başında ve sorumlu olarak ben bulunuyorum’’ diye konuştu. ABD Başkanı, Saddam'ın geçmişte kitle imha silahı kullandığının iyi bilindiğini ve ABD için de bir tehdit haline geldiğini söyledi.

Başkan Bush, kısa bir süre önce Irak politikasının denetimini Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'den alarak, Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Condoleezza Rice'a vermişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle