GeriDünya Halep’te şiddet: En az 11 sivil öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halep’te şiddet: En az 11 sivil öldü

Halep’te şiddet: En az 11 sivil öldü

Suriye’de Esad rejimi ile muhalif Yüksek Müzakere Komitesi arasındaki görüşmeler sürerken, stratejik Halep kentinde dün en az 11 sivil hayatını kaybetti.

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD ve El Nusra Cephesi dışındaki taraflarla 27 Şubat’ta varılan geçici ateşkesten bu yana Halep’te bir günde en fazla sivil can kaybının dün yaşandığına dikkat çekti. Gözlemevi’ne göre rejimin, kentin muhaliflerin elindeki doğu kesimine yaptığı hava saldırısında 6 kişi öldü, 8 kişi yaralandı. Muhaliflerin de roketle kentin batı kesimlerini hedef alması sonucu 5 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. Bu arada Üçüncü Cenevre müzakerelerinde de ilerleme sağlanamıyor. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın önceki gün yaptığı Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın muhaliflerin seçeceği üç yardımcı ile 18 aylık siyasi geçiş sürecinde görevde kalması yönündeki teklifini muhalif Yüksek Müzakere Komitesi reddetti. 

SURİYE’DE ‘GENEL SEÇİMİ’ ESAD YÖNETİMİ KAZANDI

Suriye’de 13 Nisan’da Esad yönetiminin kontrolündeki bölgelerde yapılan genel seçimi rejimin desteklediği Baas Partisi ile müttefiklerinin oluşturduğu “Ulusal Birlik” koalisyonu kazandı. Resmi açıklamada 250 milletvekilliğinden 200’ünü bu yapı kazandı. Suriye Ulusal Seçim Komisyonu, 8.8 milyon seçmenden 5 milyonunun oy kullanıdğını iddia etti. Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’den beri ikinci genel seçim yapılıyor. İlki 2012’de yapılmıştı. ABD ve AB bu seçimleri meşru görmediklerini açıklamıştı.  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle