GeriDünya Özgürlük Ödülü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özgürlük Ödülü

Özgürlük Ödülü

ALMAN yayın kuruluşu Deutsche Welle’nin (DW) İfade Özgürlüğü Ödülü’ne bu yıl Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin layık görüldü.

Berlin ve Bonn kentlerinden, aralarında Türkçe de olmak üzere 30 ayrı dilden yurtdışına yayın yapan DW’nin ‘İfade Özgürlüğü Ödülü’ insan hakları ve ifade özgürlüğü için yoğun çaba gösteren kişi veya kurumlara veriliyor. DW’nin ‘2016 İfade Özgürlüğü Ödülü’, haziran ayı içinde
Bonn kentinde düzenlenecek bir törenle Ergin’e takdim edilecek. Türkçe yayınlara 1962 yılında başlayan Deutsche Welle, 1995 yılından beri de internette yayıncılık yapıyor. Ödül, DW’nin online aktivizm yarışması BOBS çerçevesinde haziran ayında Bonn’da düzenlenen törende sahibine takdim ediliyor. Geçen yıl bu ödüle Suudi Arabistanlı blog yazarı ve aktivist Raif Bedevi layık görülmüştü. Bedevi, 2014 yılında internet üzerinden İslam’a hakaret ettiği gerekçesiyle 10 yıl hapis ve bin kırbaç cezasına çarptırılmıştı.

GÜNÜN KAZANANI

Almanya’nın en yüksek tirajına sahip Bild gazetesi de Deutsche Welle’nin 2016 İfade Özgürlüğü Ödülü’ne layık görülen Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin’i ‘Günün Kazananı’ köşesine aldı. Her gün ‘Günün Kazananı’ ve ‘Günün Kaybedeni’ olarak iki kişiyi veya kurumu birinci sayfadan okuyucularına duyuran Bild, ödülle ilgili şu yorumu yaptı: “Deutsche Welle, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin’i ‘İfade Özgürlüğü Ödülü’ ile onurlandırdı. Ergin, Türkiye’deki diğer birçok gazeteci gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sözde hakaret suçlamasıyla yargılanıyor.” Gazete, Deutsche Welle’nin Genel Müdürü Peter Limbourg’un “Türkiye’de basın özgürlüğü için bir sinyal vermek istiyoruz” sözlerini de köşeye taşıdı. Bild, Limbourg’un görüşleriyle ilgili ise ‘önemli bir sinyal’ olarak değerlendirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle