GeriDünya Haiti'de Celestin adaylıktan çekiliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haiti'de Celestin adaylıktan çekiliyor

Haiti'de 28 Kasım'da birinci turu yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna kalan iki adaydan biri olan ve hükümet tarafından desteklenen Jude Celestin'in ikinci tura katılmayacağı belirtildi.

İktidardaki INITE partisinden Senatör Franky Exius, Reuters ajansına verdiği demeçte, yolsuzluk iddiaları nedeniyle yoğun uluslararası baskının ardından Celestin'in ikinci tur adaylığından çekileceğini kaydetti. Exius, “Partimizin adayı Jude Celestin, seçim krizinin çözümüne yardımcı olmak için cumhurbaşkanlığı yarışından çekilecek” dedi.

Senatör, kamuoyuna resmi açıklamanın daha sonra yapılacağını söyledi.Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) tarafından gözlemci olarak gönderilen ekibin hazırlanan raporda, oy kullanımı sırasında usulsüzlükler belirlendiği için Celesitin'in adının, ikinci tura katılacak adaylar arasından çıkarılması önerilmiş, seçimin ilk turunda üçüncü olduğu açıklanan Michel Martelly'in ikinci tura katılması tavsiye edilmişti.

İlk turda oyların yüzde 31'ini alan Mirlande Manigat ve oyların yüzde 22'sini alan Jude Celestin'in 16 Ocak 2011'de düzenlenecek seçimin ikinci turunda yarışacağı açıklanmıştı.Martelly'nin yandaşları protesto gösterilerine başlamış, Celestin ile Martelly'nin destekçileri arasında çıkan olaylarda ölenler olmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle