Dünya Haberleri

DÜNYA

  Haider: Vallahi demokratız

  Hürriyet Haber
  04.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa baskısı yüzünden Avusturya dün hükümetini kuramadı. Irkçı lider Jörg Haider ile müstakbel koalisyon ortağı Wolfgang Schüssel dün görev almak üzere Cumhurbaşkanı Thomas Klestil'le görüştüler. Ancak AB ile halk iradesi arasında kalan Klestil hükümet programını incelemek için süre istedi.

  Jörg Haider-Wolfgang Schüssel ikilisi AB değerlerine uygun bir hükümet kurmaya ehil olduklarını dünya kamuoyuna göstermek için ‘Avusturya için sorumluluk’ başlıklı ortak bir bildiri yayınladılar ve ‘AB değerlerine ve insan haklarına bağlı kalacağımızı taahhüt ederiz’ dediler.

  AVRUPA Birliği tarafından ‘tecrit’ edilme tehtidi altında yeni bir hükümet oluşturmaya çalışan Avusturya dün tarihteki en sıkıntılı günlerinden birini yaşadı. 3 Ekim'deki genel seçimlerde % 25.9 oy alan Özgürlükçü Parti'nin ırkçı eğilimli lideri Jörg Haider ile muhafazakar Halk Partisi'nin lideri Wolfgang Schüssel, dün cumhurbaşkanlığı sarayı Hofburg'a çıkarak iki partinin üzerinde anlaştığı koalisyon protokolünü sundu. Bu protokole göre son hükümetin Dışişleri Bakanı Schüssel başbakan olacak, Nazi yanlısı görüşleri yüzünden büyük tepki alan Haider ise hükümette görev almayacaktı.

  KLESTİL İKİ ARADA

  Şimdiki Başbakan Viktor Klima'nın azınlık hükümeti kurmayı başaraması üzerine, mecliste çoğunluğa sahip olan ve koalisyon konusunda anlaşan iki sağ partiye hükümet önermek durumunda kalan Cumhurbaşkanı Thomas Klestil'in dün öğle saatlerinde kesin kararını vermesi bekleniyordu.

  Ancak Klestil hükümet protokolünü inceleyeceğini açıklamakla yetindi ve zaman kazanmış oldu. Klestil hükümeti kurma görevini verirse AB'yle köprüleri atacak, koalisyona hayır derse halkın iradesini hiçe saymış olacaktı.

  Klestil'in protokolü inceleme bahanesiyle zaman kazanmaya çalıştığı saatlerde Haider ile Schüssel basının karşısına çıkarak ‘Avusturya için sorumluluk’ başlıklı bir bildiri yayınladılar. Avusturya'nın insan haklarına ve AB değerlerine bağlılığını teyit eden bu metin, dünyaya verilen bir güvence niteliği taşıyordu.

  Hükümetle ilgili kararını bu bildiri sonrasına saklayan Klestil'in, 183 sandalyeli parlamentoda toplam 104 üyeliği bulunan bu iki partiyi hükümeti kurmakla görevlendirmekten başka çaresi olmadığı belirtiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı