GeriDünya Haider: "Irkçı değiliz"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haider: "Irkçı değiliz"

Haider, İsrail’in Yediot Aharanot gazetesine yaptığı açıklamada, İsrail halkına hitaben, „Beni hiç tanımıyorsunuz“ dedi.

FPÖ’nün aşırı sağcı olmadığını savunan Haider, partisinin daha çok merkezde bulunduğunu belirtti. Avusturya’nın sadece Nazilerin kurbanı olmadığını kaydeden Haider, 1938’de Almanya’nın Avusturya’yı ilhak etmesiyle iki ülkenin siyasi birleşmesinden sonra Avusturya’nın Nazilerle işbirliği yaptığını kabul etti.

“İsrail’de bizden daha sağcı olan ve parlamentoda temsil edilen partiler var“ diyen Haider, geçmişte Nazilerle ilgili söyledikleri konusunda üzgün olduğunu yineledi.

Hitler’in istihdam politikalarını öven, yaşayan SS subaylarının toplantılarında konuşmalar yapan Haider, Nazi toplama kamplarına „ceza kampları“ demişti.

Yahudilerin Naziler tarafından yok edilmesini, insanlık tarihinde işlenen en korkunç suç olarak nitelendiren Haider, „Biz ırkçı değiliz“, görüşüne yer verdi.

RUSYA’NIN AÇIKLAMASI:Bu arada, FPÖ’nün muhafazakar Halk Partisi (ÖVP) ile koalisyon kurmasının uluslararası alanda yankıları devam ediyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yeni Avusturya hükümetinin eylemleriyle yargılanması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, „Avusturya’nın Avrupa’da iyi ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmaya devam edeceğini ve kıtanın istikrarını tehdit edecek girişimlerde bulunmayacağını düşünüyoruz“ denildi.

Öte yandan İtalya’nın faşist diktatörü Benito Mussolini’nin kızı Alessandra, „Haider’den korkanlardan korktuğunu“ söyledi.

İtalya Ulusal İttifak Partisi’nin milletvekili Alessandra Mussolini, BBC radyosuna yaptığı açıklamada, Haider’i tanımadan ve programını okumadan korkanlardan korktuğunu belirterek, „Avusturyalılar ona oy verdi. Onu hükümette görmeye hakları var“ dedi.

Alessandra Mussolini, AB üyesi 14 ülkenin hükümetlerinin, FPÖ’nün yer aldığı bir Avusturya hükümetiyle her türlü resmi teması reddedecekleri yönündeki AB açıklamasını, „Avusturya’nın içişlerine müdahale olarak“ nitelendirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle