GeriDünya Hahamdan Müslüman hemşerilerine mektup
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hahamdan Müslüman hemşerilerine mektup

Hahamdan Müslüman hemşerilerine mektup

Hollanda’da, haham olarak görev yapan Lody van de Kamp, Enschede kentinde yaşayan Müslümanlara, İslam ve göçmen karşıtı ırkçı hareket PEGIDA’yı kınayan mektup yazdı.

VAN de Kamp, mektubunda, Enschede kentinde geçen hafta PEGIDA mensubu bir grubun cami yapılması planlanan alanda yaptıkları İslam karşıtı hareketlerin utanç verici olduğunu belirtti. 

Çocukluğunu Enschede kentinde geçirdiğini aktaran van de Kamp, “Eşkıyalar, korkunç bir şekilde yaptıkları bu hareketle oraya yapılması planlanan camiye leke süremeyecek. Eski hemşeriniz olarak bu kelimeleri utanarak yazıyorum ama buna karşılık sizin ve topluluğunuzla aramızdaki dayanışmayı hissediyorum” dedi.
Mektubu dua ederek sonlandıran van de Kamp, yapılması planlanan caminin resmi açılışını Müslümanlar gibi sabırsızlıkla beklediğini kaydetti.

BAKAN: SAVCILIK ARAŞTIRMA BAŞLATTI
Yasaları Koruma Bakanı Sander Dekker da mecliste yaptığı konuşmada, “PEGIDA endişe duyduğumuz bir hareket. Hollanda’da giderek küçülüyor ama diğer yandan radikalleşmeye doğru gidiyor. Savcılık olayla ilgili araştırma başlattı” dedi.

KU KLUX KLAN’I ANIMSATTI
Enschede kentinde, geçen hafta İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA mensubu bir grup, cami yapılması planlanan alanda kurdukları kiliseyi temsil eden çadırın önüne yerleştirdikleri tahtadan haç işaretine domuz kanı sürmüştü.
Enschede Belediye Başkanı Onno van Veldhuizen, yapılan hareketin iğrenç olduğunu ve faşist Ku Klux Klan örgütünü anımsattığını söylemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle