GeriDünya Hafız Esat neyin peşinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hafız Esat neyin peşinde

Suriye, hem Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in İsrail ziyaretinin, hem İsrail Başbakanı Ehud Barak'ın Washington'daki temaslarının merkezinde. Hafız Esat, her zaman olduğu gibi bir kez daha Ortadoğu 'nun kilit adamı.

Esat'a vereceği ödünler konusunda Başkan Clinton ile sıkı bir pazarlığa girdiği söylenen Ehud Barak, kiminle dansettiğini daha iyi öğrenmek için bir süre önce İsrail'de Esat'ın en kapsamlı biyografisini yazan İngiliz Patrick Seale ile biraraya geldi. Patrick Seale, yeryüzünde Hafız Esat'ı en iyi tanıyan kişilerden biri. İşte bu yüzden, geçtiğimiz günlerde Barak ve Suriye ilişkilerinden sorumlu, eski askeri haberalma şefi Uri Saguy ile birlikte Golan Tepelerini gezen biyografi yazarının mesajı net ve kesin olmuş: ‘Esat, Golan Tepelerini geri istiyor. O gayet pragmatik ve işbitirici biri. Golan’ı verin, barışa kavuşun.'

Attığı her adım İsrail ve ABD tarafından dikkatlice izlenen ve üzerinde çeşitli hesaplar yapılan Hafız Esat da son zamanlarda Batı'ya, ‘Ortadoğu’nun yalnız adamı' imajından sıyrıldığı yolunda sinyaller gönderiyor.

Paris ziyaretinden yaklaşık bir yıl sonra geçtiğimiz günlerde Moskova'ya giderek Rusya ile ilişki tazeleyen Suriye lideri bu arada iktidara hazırladığı oğlu Başar'ı Arap ülkelerine nabız yoklamaya gönderiyor. Suudi Arabistan'ın ardından önceki gün Ürdün'ü ziyaret eden Başar Esat'ın, Kral 2'nci Abdullah ile biraraya gelmesi, ‘Ortadoğu’da genç nesil liderler' arasındaki diyalogun ilk adımı olarak anlamlıydı...

Önümüzdeki ay ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ı Şam'da ağırlayacak olan Hafız Esat'ın Batı'ya diğer önemli bir mesajı 150 bin kişiyi kapsayan genel af ilan etmesi oldu. Gerçi genel af politik tutukluları kapsamıyor ama Suriyeli gözlemcilere göre, silahlı çatışmalara karışmamış olan Müslüman Kardeşler ile bazı komünist tutuklular için özel af yolda. Kısaca, 69 yaşındaki Sfenks lakaplı Esat, koltuğunu oğlu Başar'a bırakmadan önce Suriye'ye yeni bir yön vermek kaygısındaymış gibi görünüyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle