GeriDünya Hacıları dolandıran Türklerin kolları kesilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hacıları dolandıran Türklerin kolları kesilecek

Kurbankesme vaadiyle 666 Türk hacıyı yaklaşık 200 bin Suudi Arabistan riyali (yaklaşık 7 milyar lira) dolandıran bir Suud ile 7 Türk yakalandı.

Mekke'deki Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Uluslararası Halidiye Dünya Ticaret ve Mukavele Şirketi temsilcisi Mensi El Uteybi ile Türk vatandaşları Durmuş Kuzpınar, Fahri Akcan, Recai Kinna, Zafer Çalgın, A. Bayram Aktürk, Mehmet Ali Irmak ve Kemal Uzun, ‘kurban kesecekleri’ vaadiyle, makbuz karşılığında 666 Türk hacıdan yaklaşık 200 bin riyal aldılar.

Söz konusu şahıslar, hacılara, kesimin yapılacağı yerde buluşmak üzere randevu verdiler. Anlaştıkları kişilerin buluşma yerine gelmemesi üzerine dolandırıldıklarını anlayan hacılar, tercümanları aracılığıyla Suud güvenlik makamlarına şikayette bulundular. Yapılan araştırmalar sonucunda Mensi El Uteybi'ye ulaşan polis, diğer ortaklarını da yakaladı. Sorguları sırasında suçlarını itiraf eden dolandırıcılar, çıkarıldıkları mahkemede 4 yıl hapis ve ‘kol kesme’ cezasına çarptırıldılar. Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, hacıların ödediği 200 bin riyalin kendilerine teslim edildiğini belirterek, bu parayı mağdur hacılara vereceklerini bildirdiler.Yorumları Göster
Yorumları Gizle