Dünya Gürcistan'ın Sovyet anıtını yıkmasına Rusya kızdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gürcistan'ın Sovyet anıtını yıkmasına Rusya kızdı

Gürcistan'ın Kutaisi şehrinde, Sovyetler Birliği'nin İkinci Dünya Savaşındaki zaferi anısına yapılmış anıtın yıkılması, Rusya'yı ve Gürcü muhalefetini kızdırdı.

Kutaisi kentinde yer alan ve 1980'li yıllarda yapılan 46 metre yükseklikteki beton ve bronz anıt, bulunduğu yere yeni bir parlamento binası inşa edilecek olması nedeniyle yıkılıyor.

Gürcistan yönetimi, Tiflis'teki parlamento oturumlarının bir kısmının, Gürcistan'ın ikinci büyük şehri olan Kutaisi'de yapılacak parlamento binasında düzenlenmesine karar vermişti.

"TARİHİ HAFIZALARDAN SİLME GİRİŞİMİ"

Rusya Dışişleri Bakanlığı, anıtın yıkılmasının, "İkinci Dünya Savaşında Sovyet ordusuyla birlikte savaşan ve hayatını kaybeden Gürcülere karşı saygısızlık" olduğunu belirterek, "Bu, Gürcistan'ın kardeş ülkelerle omuz omuza duran, ön cephelerde savaşan ve hayatlarını kaybeden yüz binlerce oğlu ve kızını hafızalardan silme girişimidir" açıklamasını yaptı.

Rusya Parlamentosu üyesi ve eski başbakan Sergey Stepaşin de anıtın yıkılmasını "kutsal değerlere saygısızlık" olarak niteledi.

"SAVAŞ GAZİLERİ HİÇE SAYILIYOR"

Gürcistan'da muhalefette yer alan Hristiyan Demokrat Parti'den Giorgi Ahlediani, "Anıtın halka ve eser sahibine sorulmadan yıkılması, ülke yönetiminin halkın görüşünü nasıl görmezden geldiğine iyi bir örnek" dedi.

Gürcistan'daki "Anavatan" yurttaşlar birliği de bir açıklama yayımlayarak, Kutaisi'deki anıtın yıkılmasının "vandallık" olduğunu, hükümetin buna engel olması gerektiğini kaydetti.

Birliğin açıklamasında, "Yüz binlerce üyeleri adına, Zafer Anıtının yıkılmasına isyan ettikleri, anıtın ünlü heykeltıraş Merab Berdzenişvili'nin en çarpıcı eserlerinden birisi olduğu" belirtildi. Açıklamada, anıtın yerine yeni parlamento binasının inşa edilmesinin, yıkım için "bahane" olduğu ifade edildi.

SAAKAŞVİLİ'NİN DOĞUM GÜNÜ

Gürcü basını, Kutaisi'deki anıtın yıkımının önemli bölümünün, Josef Stalin ve Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin doğum günü olan 21 Aralık'ta tamamlanacağını ve yeni binanın temelinin atılacağını duyurdu.

Muhalif "Beyazlar Hareketi" lideri Teymuraz Saşiaşvili de "Saakaşvili'nin, Stalin'in hatıralarını silmek için acele ettiği" yorumunu yaptı.
"Gürcistan hükümetinin, savaş gazilerini hiçe saydığını ve halkın isteklerini görmezden geldiğini" söyleyen Saşiaşvili, anıtın yıkılmasının politik bir karar olduğunu, parlamento binası için yapılacak masrafların kentin kalkınması için harcanabileceğini ve olayın Kutaisi sakinlerini küçük düşüreceğini kaydetti.

Kutaisi'de bugün, bazı muhalefet liderleri de anıtın yıkılmasına karşı protesto gösterisi düzenledi. İşçi Partisi, Gürcistan Birliği, Halk Partisi, Milli Forum, Demokratik Hareket-Bir Gürcistan, Adil Gürcistan Hareketi temsilcileri, anıtın yıkılması kararının yerel yetkililere ait olmadığını vurguladı.

Muhalefet, "Hükümetin, şehrin tarihinin bir bölümünü kesip atmaya niyetlendiğini, buna izin vermeyeceklerini" açıkladı.
Görkemli zafer anıtının parçalarından bronz binici heykelinin yerinden kaldırıldığı ve "kentin başka bir bölgesine yerleştirileceği" belirtiliyor.
Yerel yetkililer, anıtın ana gövdesinin 21 Aralık'ta "patlayıcıyla yıkılacağı" haberlerini yalanlıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle