GeriDünya Gürcistan olağanüstü hali uzattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gürcistan olağanüstü hali uzattı

Gürcistan Parlamentosu, Rus güçlerinin hala denetim altında tuttuğu sorunlu bölgelerde olağanüstü halin süresini 17 Ekime kadar uzattı.

Parlamento oturumunda, işgal altında sayılan bölgelerde olağanüstü hal uygulamasının uzatılmasına oy çokluğuyla karar verildi.
Oylamadan sonra açıklama yapan Parlamento Başkanı David Bakradze, Rus güçlerinin işgal ettiği topraklardan 17 Ekime kadar çekilmesi ve bu bölgelerde durumun normale dönmesi umudunu dile getirdi.

Parlamento, Güney Osetya'da ağustosta yaşanan çatışmalar nedeniyle ülke içlerine kadar ilerleyen Rus güçlerinin denetimi altına aldığı bölgeleri, “işgal edilmiş topraklar” olarak kabul etmişti.

Gürcistan ile kısa süreli bir savaşa giren Rus birlikleri başkent Tiflis'e 40 kilometre mesafedeki İgoeti kasabasına kadar ilerlemiş ve Güney Osetya'nın bitişiğinde oluşturduğu tampon bölgede geçici kontrol noktaları kurmuştu.

Rusya'nın, Gürcü topraklarından tamamıyla çekilme işlemini Fransa'nın arabuluculuğunda imzalanan geçici ateşkes anlaşmasındaki taahhütleri çerçevesinde 10 Ekime tamamlaması bekleniyor.

Çekilme işlemini izleyen AB gözlemcileri, Güney Osetya ve Abhazya'nın bitişiğindeki bölgelerde dün göreve başlamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle