GeriDünya Gürcistan Başbakanı gaz sızıntısından öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gürcistan Başbakanı gaz sızıntısından öldü

Gürcistan Başbakan Zurab Jvaniya'nın evinde doğalgaz sızıntısından öldüğü bildirildi.

İçişleri Bakanı Vano Merabişvili, Rustavi-2 televizyonuna yaptığı açıklamada, Jvaniya'nın doğalgaz sızıntısından zehirlendiğini söyledi.
  
Jvaniya'nın, olay sırasında bir arkadaşının evinde olduğunu belirten Merabişvili, Başbakan'ın telefonunu uzun süre açmaması üzerine korumasının camı kırarak evin içine girdiğini ve Jvaniya'nın cesedini bulduğunu kaydetti.

SAAKAŞVİLİ: JVANİYA'NIN YAŞAMI DEVLETİNE HİZMET ETMEKLE GEÇTİ

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, doğalgaz zehirlenmesinden ölen Başbakan Zurab Jvaniya'nın yaşamının devlete hizmet etmekle geçtiğini söyledi.
  
Saakaşvili, kabine toplantısında yaptığı açıklamada, konuşmakta zorluk çektiğini belirterek, ülkesi için bugün büyük bir trajedi yaşadıklarını kaydetti.
  
Mihail Saakaşvili, çok yakın ve en güvenilir danışmanını kaybetmenin acısını yaşadığını belirterek, “Bu zor dakikalarda Jvaniya'nın ailesine güçlü destek vermemiz ve onların yanında durmamız gerekiyor” dedi.
  
Jvaniya'nın yaşamının son anına kadar kendi memleketi adına çalıştığını ifade eden Saakaşvili, tüm Gürcistan halkını güçlü olmaya davet ettiğini söyledi.
  
Kabine toplantısının sonunda Saakaşvili ve diğer üyeler, Jvaniya için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Gürcistan'ın eski Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, doğalgaz zehirlenmesinden ölen Başbakan Zurab Jvanıya ile ilgili olarak, “Çok başarılı bir öğrencimi kaybettim” dedi.

GAZ SOBASINA YANLIŞ MONTAJ

Bu arada, Tiflis-Gaz şirketi genel müdürü David Morçiladze yaptığı açıklamada, Jvanıya'nın yaşamını yitirdiği evde bulunan doğal gaz sobasının montajının yanlış yapıldığını ve bu nedenle sobadan çıkan  karbonmonoksit gazının içeriye dolduğunu kaydetti.

Başbakanı Zurab Jvanıya'ya otopsi yapıldı.
  
Rustavi-2 televizyonu, Jvanıya'ya otopsi yapıldığını ve ilerleyen saatlerde ölüm nedenine ilişkin ilk raporun açıklanacağını duyurdu.

 BAŞBAKANIN ÖZGEÇMİŞİ
  
Zurab Jvanıya, 9 Aralık 1963'te Tiflis'te doğdu.
  
Tiflis Devlet Üniversitesi Biyoloji Fakültesi'nden mezun olan Jvanıya, 1989 yılında Yeşilciler Partisi'ni kurdu.
  
Jvanıya, bir süre parti liderliğini yürüttükten sonra 25 Ocak 1995'te Parlamento Başkanı seçildi. 20 Ocak 1999'da ikinci kez parlamento başkanlığına seçilen Jvanıya, 2001 yılında görevinden istifa etti.
  
6 Temmuz 2002'de Demokrat Parti'yi kuran Jvanıya, 2003'te yapılan parlamento seçimlerine, Nino Burcanadze ile birleşerek ”Burcanadze-Demokratlar Bloku” içinde girdi.
  
3 Kasım 2003'te yapılan seçimlerden sonra Mihail Saakaşvili ile birlikte “gül devrimini” gerçekleştiren Jvanıya, geçici hükümette devlet bakanlığı görevini üstlendi.
  
Zurab Jvanıya, 17 Şubat 2004'te başbakanlık görevine getirildi.
  
42 yaşındaki Jvanıya, evli ve üç çocuk babasıydı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle