GeriDünya Günter Grass TV’de anlattı: Nazilere gerçekten inanmıştım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Günter Grass TV’de anlattı: Nazilere gerçekten inanmıştım

Günter Grass TV’de anlattı: Nazilere gerçekten inanmıştım
refid:4944566 ilişkili resim dosyası

Gençliğinde gönüllü olarak Nazi ordusuna yazıldığını 60 yıl sonra itiraf ettiği için sert eleştirilere hedef olan Alman yazar Günter Grass üzerine tartışmalar dinmiyor. Grass ise katıldığı televizyon programında o zamanlarda Hitler’e ve Nazi ideolojisine gerçekten inandığını söyledi.

Tartışmalarla ve kitabıyla ilgili olarak Alman televizyon kanalı ARD’de ünlü sunucu Uli Wickert’in programına konuk olan yazar Günter Grass, "Beni o zaman marşlar, çadır kurmalar, gençlik hareketi çok büyüledi. 8 yaşında Wölflingen teşkilatına girdim ve savaşın sonuna kadar Hitler’in "Son zafer" tezine inandım" dedi.

İçinde hiçbir zaman suçluluk duygusu olmadığını, çünkü hiçbir öldürme olayına katılmadığını dile getiren Grass, "Bunları niçin bu kadar geç açıkladığımı eleştirmek herkesin hakkı. Ancak ilk kez şimdi bunun üzerine konuşmak da benim hakkım. Bu sorunu yıllarca içime gömdüm. Eğer o zaman 2, 3 yaş daha büyük olsaydım, öldürme olaylarına katılmaz mıydım, bunun garantisini veremiyorum. Bunun garantisini kimse de veremez" diye konuştu. Grass sözlerine şöyle devam etti:

"Amerikalılara esir düştüğümde bana toplama kamplarının fotoğraflarını gösterdiler inanmadım, bunun düşman propagandası olduğunu düşündüm. Ne zaman ki, gençlik liderimiz Baldur von Schirach Nürnberg Duruşmasında ’Ben herşeyi biliyordum, benim gençlerimin hiçbir şeyden haberi yoktu’ dedi, o zaman uyandım. Dayım kurşuna dizildiği halde onun çocuklarıyla oynamamızı yasakladılar. Elbette Nazi rejimine karşı çıkan aileler de oldu. Ama onların bazılarını kendi çocukları ele verdi."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle