GeriDünya Güneydoğu Asya'da 3. deprem bekleniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güneydoğu Asya'da 3. deprem bekleniyor

Güneydoğu Asya da 8.7’lik ikinci depremde korkulan olmadı. Uzmanlar yeni bir sarsıntının daha yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Güneydoğu Asya’yı vuran 8.7’lik ikinci depremde bir öncekine göre korkulan olmadı. Uzmanlar, 1000 kişinin öldüğü depremin ardından yeni bir sarsıntının daha yaşanabileceği uyarısında bulundu.

ENDONEZYA açıklarında önceki gece meydana gelen Richter ölçeğine göre 8.7 büyüklüğündeki deprem, beklenenden çok daha az zarar verdi. Karaya 200 kilometre uzakta meydana gelen şiddetli sarsıntıda 1000 kişi can verirken, yerbilimciler üçüncü bir depremin daha beklendiği uyarısında bulundu. Uzmanlar, Endonezya’da meydana gelen depremin, Asya genelinde yıkıcı dev dalgalara yol açan 26 Aralık’taki yer sarsıntısının neden olduğu jeolojik gerilimin sonucu olduğunu söylediler. Avustralyalı deprembilimci Phil Cummins, aynı bölgede 3. bir depremin daha beklendiğini, çünkü son sarsıntının ardından jeolojik gerilimin daha da artacağını vurguladı. Cummins, bölgenin güneydoğusundaki katman parçasının beklenenden daha önce kırılma olasılığı da bulunduğunu belirterek, zamanının tahmin edilemeyeceğini söyledi.

TSUNAMİ KORKUSU

Şiddetli depremin en çok hissedildiği Nias Adası’nda sanıldığından daha az hasar meydana geldi. Birçok binanın yıkıldığı adada, ilk belirlemelere göre 1000 kişi öldü, 1000 kişi de yaralandı. Simeulue Adası’ndaki ölü sayısının ise 100 olduğu bildirildi. Toplam ölü sayısının 2000’İ bulmasından kaygı duyuluyor. 26 Aralık’ta meydana gelen depremin ardından oluşan ve 300 bin can alan tsunaminin etkilediği bölgelerde, önceki gece tsunami alarmı verildi. Halk, kıyıdaki kentleri kasabaları terk edip yükseklere kaçtı. Ancak, birkaç saat sonra tsunami alarmı kaldırılınca, insanlar evlerine döndü.

Onunla kaçtı

26 Aralık’taki tsunami felaketinde evini kaybeden 14 yaşındaki Vanaja, 3 dakika süren sarsıntı başlar başlamaz, çok sevdiği kedisini kaptığı gibi yaşadığı çadırdan kendisini dışarı attı.

Aynı acı

Nias Adası açıklarındaki depremin ardından yine bildik acı görüntüler ekranlara yansıdı. Ölenlerin ardından yakınları çaresiz gözyaşı döktü.

Tsunami uyarısı

DEPREMİN ardından verilen tsunami alarmı, daha önce dev dalgaların vurduğu bölgelerde yaşayan Madras’lılarda büyük korku yarattı. Kentte yaşayanların büyük çoğunluğu geceyi çıktıkları yüksek yerlerde geçirdi. Kıyıda oturan balıkçılar da, gece açık havada yere serdikleri yataklarda uyudular.

Yardım bekliyoruz

ENDONEZYA’nın Ankara Büyükelçisi Amin Rianom, ülkesinde meydana gelen depremin ardından Türk hükümetinden gelebilecek her türlü yardıma açık olduklarını belirterek, ‘Bunun için önceden olduğu gibi Ziraat Bankası’nda bir hesap açtırırız’ dedi. Depremlerden büyük zarar gören Endonezya’nın Türk iş adamlarının ve turistlerin ilgisine bundan böyle her zamankinden fazla ihtiyacı olduğunu vurgulayan Rianom, ‘Türk iş adamlarının da yardımıyla Endonezya, zorlukları daha kolay aşacaktır’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle