GeriDünya Güney Sudan’da bağımsızlık tamtamları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güney Sudan’da bağımsızlık tamtamları

Güney Sudan’da bağımsızlık tamtamları
refid:16711315 ilişkili resim dosyası

Sudan’da kuzeylilerin çoğu Müslümanlardan oluşuyor. Güneyin halkı ise genelde Hıristiyan olan etnik gruplardan. Petrol zengini bölgelerden biri olan Abyei’de ise bu yıl sonunda referandum yapılacak.

AFRİKA’nın en büyük ülkesi Sudan yarın ülkenin ikiye bölünüp bölünmemesi konusunda tarihi bir referanduma gidiyor. Kuzey ve güney arasında 30 yıl kadar süren savaşın ardından varılan 2005’teki anlaşmaya dayanan referandum, bir hafta sürecek. İnsanlık tarihinin en kanlı iç savaşlarından birini bitirmesi beklenen referandum için dünya pür dikkat. Amerikalı Özel Elçi Scott Gration ve Senatör John Kerry Sudanlı yetkililere herhangi bir müdahaleden kaçınmaları için yoğun baskı yapıyor. ABD eski başkanı Jimmy Carter’ın başkanlığını yaptığı vakıf güneye çok sayıda gözlemciler gönderirken, BM’den temin edilen küçük uçaklar oy sandıklarını taşıyacak. Çünkü 3.8 milyon nüfuslu güneyde yüzde 60 katılım oranı olmazsa halk oyu geçerli olamayacak.
Referandum sonrasında olası soykırım suçlarının yaşanması halinde bunları takip etmek için Uydu İzleme Sistemi kuran Hollywood yıldızı George Clooney de iki gündür ülkede. Türkiye’nin Juba Başkonsolosu Ahmet Ergin de gözlemci sıfatıyla referandumu izliyor. Ayrılık yanlısı siyah Sudanlılar şimdiden güneyin başkenti Juma’da zafer tamtamlarını çalıyor. Güney bayrağının renkleri olan siyah, kırmızı ve yeşilli arabaların kornaları susmuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle