GeriDünya Güney Osetya'da ne yaşandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  21
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güney Osetya'da ne yaşandı

Güney Osetya'da ne yaşandı
refid:10035158 ilişkili resim dosyası

Rusya'nın Gürcistan toprağı Güney Osetya'yı işgalinden sonra kimse bu bölgeye giremedi. Uluslararası haber ajanslarına ulaşan haber ve görüntüler çok sınırlıydı.

BU FOTOĞRAFLAR İLK DEFA YAYINLANIYOR

Ancak Güney Osetya Çeçen özel birlikleri tarafından işgal edilmeye başlandığında Rus gazeteci Arkadi Babtschenko da onlarla birlikteydi. 31 yaşındaki Rus gazeteci Babtschenko işgali adım adım fotoğrafladı.

Alman Bild gazetesine özel bir demeç veren Rus gazetecinin savaş bölgesinden çektiği fotoğraflar da yayınlandı.

Çecen özel birlikleriyle Güney Osetya'ya iliştirilmiş (embedded) gazeteci olarak bir Rus tankı sırtında girdiğini belirten Arkadi Babtschenko, daha sonra Rus askerlerden ayrılarak Güney Osetya'da gazeteci kimliğiyle  görev yaptığını söyledi.

Güney Osetya'da Gürcüler tarafından 2 bin Güney Osetyalının öldürüldüğü yönünde haberlerin Rusya tarafından bilinçli olarak dünyaya duyurulduğunu dile getiren Rus gazeteci, "Çatışmalar yaşandığında Güney Osetya'daydım. En fazla 200-300 arasında ölü vardı ama Rusya bu rakamı bilerek abarttı. Biz bölgeye girdiğimizde zaten Gürcü birlikleri çekilmişti. Sonra Rus orduğu Gori kentine doğru ilerlemeye başladı. Oradaki çatışmalarda 9 kişi öldü , 13 kişi de yaralandı" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle