GeriDünya Güney Lübnan'da Hizbul-kaos
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güney Lübnan'da Hizbul-kaos

Hizbullah ve Emel örgütleri İsrail’in yerini alma yarışında

İsrail'in 1985'de işgal ederek güvenlik şeridi oluşturduğu Güney Lübnan'dan birden çekilmeye başlaması bölgedeki bütün taraflara sürpriz oldu. İsrail önce Hıristiyan milislere üsleri devrediyor, milisler de kaçarken Hizbullah'a. Şii Emel ve Hizbullah miras yarışına girerken, intikamdan korkan binlerce Hıristiyan İsrail sınırına yığıldı.

GÜNEY Lübnan'da İsrail ordusu çekilirken bölgedeki Hıristiyan milis gücünün beklenenden çok hızlı şekilde, darmadağan olması, Lübnan'ı kaosa soktu. İsrail'in 1985 yılında güvenlik şeridi oluşturduğu Güney Lübnan bir gün içinde 3 kez el değiştirdi. Zafer ilan eden Hizbullah'ın intikam saldırılarından korkuluyor. İsrail ise güney Lübnan'daki iktidar boşluğunun ve Hizbullah saldırılarının sürmesi halinde Lübnan içindeki Suriye üslerini vurma tehdidinde bulundu.

Güney Lübnan'ı bir kaç gün içinde kaoska sürükleyen gelişmeler şöyle gelişti:

İsrail Başbakanı Ehud Barak, hafta sonu Güney Lübnan'dan çekilme emri verdi. İsrail'in eğittiği ve silahlandırdığı Hıristiyanlar'dan oluşan Güney Lübnan Ordusu'nun bir süre bölgeyi denetim altında tutması planlandı.

İsrail ordusunun iki gün önce çekildiği bir kaç köye Hizbullah hemen yerleşti ve Hıristiyan milisleri tutuklamaya başladı.

İntikam tutuklamalarının başlaması üzerine paniğe kapılan Hıristiyan milisler İsrail askerlerinden devraldıkları yerleşim birimlerinden kaçmaya başladı. İsrail de, geri çekilme işlemini hızlandırdı.

İsrail ordusu dün güvenlik şeridinin yarısını boşalttı. İsrail ordusu boşalttığı her köy ve kasabayı Hıristiyan milislere devretti. Kısa bir süre sonra milisler de Hizbullah'a terketti. Bir saat ara ile her köy, sırasıyla üç ayrı gücün yönetimine tanık oldu.

Hıristiyan milislerin İsrail'den devraldıkları üsleri ve cephaneleri kaçarken Hizbullah'a devretmesi üzerine, İsrail uçakları tarihinde ilk kez kendi üslerini vurmak zorunda kaldı.

Şİİ EMEL DE YARIŞTA

İran destekli Hizbullah'la birlikte Şii Emel örgütü de miras kavgasına düştü. Emel milisleri Hizbullah ile İsrail'in terkettiği bölgelere yerleşme yarışına girdi. 2 kasaba ve 18 köy, kısa bir süre içinde Hizbullah ve Şii Emel işgaline girdi. Hıristiyanların yaşadığı köylerde büyük panik yaşanıyor.

Hizbullah, çekilme işlemi sürerken İsrail ordusu ve Hıristiyan milislerle çatışmamaya özen gösteriyor.

Hizbullah dün en büyük gövde gösterisini bölgenin ikinci büyük yerleşim merkezi Bin Cebil kasabasında yaptı.

İsrail ordusunun çekilmesinin hemen ardından uzun bir araç konvoyuyla kasabaya giren Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah, ‘zafer’ ilan etti. Kasabaya Şii Emel milisleriyle birlikte giren Hizbullah lideri, İsrail ordusunu tüm Lübnan topraklarından çekilinceye kadar savaşacakları tehdidinde bulundu.

İsrail'e mülteci akını

İSRAİL'in, daha önce 7 Temmuz olarak açıkladığı geri çekilme tarihini ne Lübnan, ne Suriye ne de Birleşmiş Milletler'le bir anlaşmaya varmadan öne alması, tüm tarafları hazırlıksız yakaladı.

Lübnanlı Müslümanların gözünde ‘hain’ olan Güney Lübnan Ordusu milisleri ve yakınları şimdi ortada kaldı. 2600 kişilik milis gücünden 300'ü Hizbullah'ın eline düşmektense ‘vatana ihanetten’ yargılanmayı göze alarak Lübnan ordusuna teslim oldu. Bine yakın milis, aileleriyle birlikte İsrail sınırına dayandı. Mülteci durumuna düşen binlerce Lübnanlı bir çadır kente yerleştirildi.

İsrail gazeteleri de, Hizbullah'ın zaferini doğrularcasına, ‘Büyük yenilgi’ başlıkları attı.

Hazırlıksız yakalanan bir diğer taraf BM de, acil bir plan hazırlayarak Güvenlik Konseyi'ne sundu. BM Genel Sekreteri Kofi Annan, yeni plan doğrultusunda bölgedeki BM asker sayısının artırılmasını istedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle