GeriDünya Güney, Kuzey Kore'ye ticari yaptırım uyguluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güney, Kuzey Kore'ye ticari yaptırım uyguluyor

Bir donanma gemilerinin batırılmasından Kuzey Kore'yi sorumlu tutan Güney Kore yönetimi, ekonomik ilişkilerin dondurulmasını kapsayan cezalandırıcı önlemlerini açıkladı.

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak, yaptığı açıklamada, Kuzey'in bu saldırının bedelini ödemesi gerektiğini belirterek, "Eğer bu tür bir provokasyon yinelenirse savunma hakkımızı kullanacağız" dedi.

Lee, Kuzey Kore ticari gemilerine bundan böyle Güney Kore karasularına girme izni vermeyeceklerini, Kuzey ile, bu ülkedeki ortak fabrika parkı programı dışındaki tüm ekonomik ilişkilerin, ticaretin ve karşılıklı ziyaretlerin dondurulduğunu kaydetti. Devlet Başkanı ayrıca, savaş gemisinin batırılması konusunu BM Güvenlik Konseyi'ne taşıyacaklarını belirtti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, savaş gemisinin Kuzey Kore tarafından batırılmasına ilişkin alınacak önlemler konusunda Çin'i, ABD ile işbirliği yapmaya çağırdı. İkili üst düzey görüşmeler için Çin'de bulunan Clinton, toplantıların açılışında yaptığı konuşmada Çin'i, Kuzey'i bu eyleminden ötürü kınayan ülkelere katılmaya davet etti. Clinton, uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda geminin Kuzey Kore gemisinden gönderilen bir torpille batırıldığının belirlendiğini ifade ederek, Kuzey Kore'nin, geminin batırılmasının sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle