Dünya Haberleri

DÜNYA

  Güney Kıbrıs'ın eurosu haç sembollü

  ANKA
  20.07.2007 - 09:36 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği’ne 2004 yılına giren Kıbrıs Rum Kesimi, yılbaşından itibaren para birimi olarak euro kullanmaya başlayacak. Ancak Kıbrıs Rum Kesimi eurolarından birinin arka yüzünde yeralan “İsa’dan Önce 3000 yılına ait Pomos heykelciğinin” haç biçiminde olması tartışma başlattı. Euro gelecekte Kuzey Kıbrıs’ta da uygulanırsa bu 1-2 centlik madeni euronun Türklerce benimsenip benimsenmeyeceği tartışma konusu oldu.

  HAÇ, MUFLON KEÇİSİ VE YELKENLİ GEMİ

  Yılbaşında euroya geçecek olan Kıbrıs Rum Kesimi madeni paralarının bir yüzü ortak euro sembollerini, diğer yüzü ise ulusal sembolleri taşıyacak.

  1 ve 2 euroluk madeni paranın “ulusal sembolü” olarak “haç” biçiminde, ancak İsa’dan Önce 3 bin yılından kaynaklanan Kıbrıs tarihöncesi sanatının karakteristik örneklerinden biri olduğu bildirilen “Pomos” heykelciği seçildi. Heykel’in Paphos bölgesindeki Pamos köyünde bulunduğu kaydedildi. Heykelin haç biçimli olması, Kıbrıs’ta tartışmaları gündeme getirdi. Euro’nun ulusal yüzlerinde Rum ve Türk alfabeleriyle “Kıbrıs” kelimeleri yer alıyor. Türkçe’ye Kıbrıs’ın ikinci resmi dili olduğu gerekçesiyle yer verildiği de belirtildi.

  Para çizimleri 50 tasarımcının çalışmaları arasından seçildi. Hristiyanlıkla ilgisinin olmadığı belirtilse bile, şimdilik sadece Kıbrıs Rum Kesimini ilgilendiren, bir olasılıkla gelecekte Kuzey Kıbrıs’ın da benimseyebileceği bir “euro”nun arka yüzünde “haç” işaretinin olması Türkleri de şaşırtıyor.

  PAÇA ÇORBASIYLA ÜNLÜ

  Kıbrıs Rum Kesimi’nde tedavüle girecek 1, 2 ve 5 sentlik madeni paraların arka yüzünde ise Kıbrıs’ın “paça çorbasıyla” da ünlü sevilen muflon keçileri yer alacak. Ürünleriyle Kıbrıs kültürünün vazgeçilmezleri olan adaya özgü keçiler bölgedeki doğal yaşamın da karakteristik temsilcisi sayılıyor.

  Kıbrıs Rum Kesimi 10, 20 ve 50 sentlik madeni paralarının arka yüzünde ise ada toplumunun denizle ilişkisini, ticaret ve denizcilik etkinliklerine verdiği önemi simgeleyen Kyrenia yelkenli gemisi yer alacak. 1970’lerin başında adını aldığı bölgede denizden çıkarılan gemi İsa’dan Önce 4’üncü yüzyıla tarihleniyor.

  Kıbrıs Merkez Bankası üç sembolün adanın “doğasını, tarihini ve uygarlığını” temsil etmesi açısından seçildiğini belirtti. Paraların “ulusal” yüzlerindeki semboller Kıbrıs Rum Kesimi hükümeti tarafından da onaylanmıştı. Paralar Finlandiya’da basılacak.

  Bu arada AB Komisyonu’nun AB organlarına gönderdiği raporda Kıbrıs Rum Kesimi’nin euroya geçme hazırlıklarını hızlandırması gerektiği bildirildi. Türkiye’ne YTL’ye geçişte yaşanmasından kaygı duyulan tüketici aleyhine fiyat yuvarlaması örneğinde olduğu gibi bir durum yaşanmaması için Güney Kıbrıs’ın euroya geçişinde dikkatli çalışma yapılması da istendi.

  EURO’YA GEÇECEK DİĞER ÜLKELER

  AB Komisyonu Malta’da euroya geçiş çalışmalarının çok iyi yürüdüğüne değindi. Malta eurolarının ulusal yüzlerinde, sekiz köşeli malta haçı, ülke amblemi ve tarihöncesi İmnajdra Sunağı yer alıyor.

  Slovakya’nın da euroya geçişte hızlı ve ayrıntılı hazırlıklar yapması istendi. Bu ülkenin kullanacağı paralardaki ulusal yüzde ise ikili haç, Bratislava Kalesi ve Krivan tepesi bulunuyor.

  AB’NİN RAPORU

  AB Komisyonu, Avrupa Konseyi ve Parlamentosu’yla Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi, Bölgeler Komitesi ve Avrupa Merkez Bankası’na euroya geçmeye hazırlanan ülkeler hakkında bir rapor gönderdi. Rapor, euro bölgesinin gelecekteki genişlemesine yönelik uygulamalı hazırlıklar konusunda beşinci değerlendirmeyi içerdi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı