Dünya Haberleri

DÜNYA

  Güney Afrika'da insanın atası yeni bir tür bulundu

  hurriyet.com.tr
  10.09.2015 - 13:41 | Son Güncelleme:

  Bilim dünyası tarihi bir keşfe imza attı. Güney Afrika'daki bir mağarada daha önce varlığı bilinmeyen insan benzeri bir türe ait kalıntılar bulunduğu açıklandı. Bu yeni türe 'Homo Naledi' ismi verildi.

  Johannesburg kenti yakınlarındaki mağarada 15 farklı vücuda ait 1500 fosilleşmiş iskelet parçası bulundu.

  Güney Afrikada insanın atası yeni bir tür bulundu

  Johannesburg'daki Witwatersrand Üniversitesi'nden Profesör Lee Berger, "Size insan atasını yeni türünü tanıştırmaktan memnuniyet duyuyorum" dedi.

  Evrim çalışmaları için dönüm noktası olduğu belirtilen keşif tüm dünyada merak uyandırdı. Yeni türe, bulunduğu mağaranın adı olan "yükselen yıldız"a atfen "Homo Naledi" ismi verildi. "Naledi" Afrika yerlilerinin konuştuğu bir dil olan Sesotho'da 'yıldız' anlamına geliyor.

  Güney Afrikada insanın atası yeni bir tür bulundu

  Uzmanlar kemiklerin yaşını henüz tespit edemedi fakat Homo Naledi'nin öldükten sonra mağaraya getirildiğine inanıyor. "Tarihte ölüm sonrası düzenlenen ritüellerin sadece Homo Sapiens'e ait olduğunu düşünüyorduk" diyen Berger, keşifle beraber bu inancın yerle bir olduğunu ifade ediyor.

  Homo Naledi'nin bilek ve ayaklarının modern insan vücuduna benzer özellikler taşıdığını ifade eden uzmanlar, beyin büyüklüğünün ve üst beden ölçülerinin ise erken dönemde yaşayan insana yakın olduğunu açıkladı.

  Çalışmalar sonucunda yaklaşık 1.50 metre boyunda olan Homo Naledi'nin beyninin neredeyse bir portakal büyüklüğünde, ağırlığının ise 45 kilo civarında olduğu ortaya çıktı.

  Güney Afrikada insanın atası yeni bir tür bulundu

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı