GeriDünya Günde 1 milyon $ harcadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Günde 1 milyon $ harcadı

Günde 1 milyon $ harcadı
refid:12842466 ilişkili resim dosyası

ABD’de bugün Obama için referandum niteliği taşıyan kısmi yerel seçimler düzenleniyor. Ancak seçimin en ilginç adayı üçüncü kez New York Belediye Başkanı olmak için 100 milyon dolar harcayan Michael Bloomberg oldu.

 BUGÜN ABD’de yedi eyalet ve kentte validen belediye başkanına, Kongre üyesinden eşcinsel evlilik ve kumarhanelere izin gibi konularda seçim heyecanı yaşanacak. Bugünkü seçim Başkan Barack Obama’nın bir yıllık performansına halkın bakış açısını göstermesi açısından önem taşıyor. Ancak New York’ta üçüncü kez belediye başkanlığına seçilmek için kampanyasına 100 milyon dolar para harcayan 67 yaşındaki medya milyarderi Michael Bloomberg seçime damgasını vurmuş durumda.
New York’ta 11 Eylül saldırılarının dumanı tüterken belediye başkanı seçilen Bloomberg, 8 yıllık koltuğunu kaptırmamak için kişisel servetinden kimi zaman günde 1 milyon dolar, saatte yaklaşık 40 bin dolar harcadı.

Yine seçilebilir
New York Belediye Başkanı’nın bugüne kadar girdiği 3 seçimde toplam 250 milyon dolar civarında para yatırdığı tahmin ediliyor. Bloomberg’in bugünkü seçim için sadece 6 milyon dolar harcayabilen Demokrat rakibi William Thompson karşısında yüzde 52’ye karşı yüzde 36 oy oranıyla rahat bir galibiyet alması bekleniyor. Bloomberg bir zamanlar suç oranı en yüksek kent olan New York’u ABD’nin en güvenli ve temiz kenti yapmasıyla tanınıyor. Seçmenlerin bu nedenle astronomik seçim harcamasına tepki duysa da Bloomberg’e yöneleceği, ancak katılımın çok düşük kalacağı tahmin ediliyor.

Obama’nın seçim sınavı

ABD’de bugün yapılacak seçimler iktidarda birinci yılı yaklaşan Başkan Obama’nın yönetimi açısından sınav niteliği taşıyor.
Başkan Obama’nın özellikle Cumhuriyetçi ağırlıklı Virginia’da başkanlık seçimlerinde gösterdiği başarıyı yineleyip yinelemeyeceği merak ediliyor. Obama Virginia ve New Jersey’deki vali adayları için konuşmalar yaptı hatta reklamlarında oynadı. Amerikan siyasetinde önemli ipuçları verecek seçimlerin düzenleneceği yerler ve seçim konuları şöyle: 
Virginia: Vali seçimi
New Jersey: Vali seçimi
New York: Belediye başkanlığı seçimi
Kuzey California: Boş Kongre üyeliği seçimi
Atlanta: Belediye başkanlığı seçimi
Maine: Eşcinsel evliliğe izin oylaması
Ohio: Kumarhanelere izin oylaması.

Bilgi notu

“Bloomberg LP medya ve enformasyon” imparatorluğunun sahibi Michael Bloomberg’in servetinin 17 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle