GeriDünya Gün yüzü gördüler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gün yüzü gördüler

Afganistan'da kadınlar 5 yıldır içinde hapsoldukları burkalarından kurtuluyor. Yüzlerini açıp, tenlerini güneşe bırakıyorlar. Erkekler ise berberlere koşup sakal tıraşı oluyorlar.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de 5 yıldır Taliban rejiminin baskısı altında inim inim inleyen Afgan halkı için 2'nci hayat başladı. 5 yıldır sakal bırakma zorunluluğu olan erkekler hemen berberlere koşup sinekkaydı tıraş oldular. Evlerin loş odalarında ya da kalın burkaların ardında hapis olan Afgan kadınları ise yüzleri açıp gün yüzü gördüler. Başkent Kabil'de bazı kadınlar korkudan hálá burkasını çıkaramıyor. Bazıları ise daha cesur, belli ki güneşi daha fazla özlemiş. Saçlarını özgürce savuruyorlar.

NEBİLE ÖĞRETMEN 15 KIZI GİZLİCE EĞİTMİŞ

Nebile Hasimi
, burkasını çıkarmak konusunda kesin karar verememiş kadınlardan. Aslında çok cesur, 32 yaşında Afganlı bir öğretmen. Taliban'ın iktidara gelir gelmez kız çocuklarına eğitim ve öğretimi, kadınlara da çalışmayı yasaklaması nedeniyle Nebile işini kaybetmiş, çocuklar da okullarından olmuş. Ancak Nebile, bütün tehlikeleri göze alarak her gün 15 kız öğrencisinin evlerine gidip, tek tek eğitim vermiş. Kız öğrenciler biraraya toplanamadığı için tutuklanma riskini göze alarak, 15 eve girip çıkmış.

Nebile şimdi hayatın yeniden normale dönmesini bekliyor. Ancak ‘‘Önce güvenlik şart. Burkayı attığımda başıma birşey gelmeyeceğinden emin olmalıyım’’ diyor. Nebile öğretmen Taliban öncesinde hiç burka giymemiş, ‘‘Çünkü insanın inancı yüreğindedir, burkada değil’’ diyor.

TALİBAN’A BEDDUA

Taliban rejimi altında en büyük acıyı kadınlar çekti, ancak erkekler de kadınlarla aynı nefreti paylaşıyor. 21 yaşındaki Seyit Ali, ‘‘Biz bu ülkede Taliban'la birlikte öldük. Hiçbir şeyimiz kalmadı. Allah tez vakit Taliban'ın belasını versin diye dualar ettik. Bu hayattan herkes yorgun düştü. 40 yaşında gösteriyorum’’ diyor. Ahmet Ferit ise 27 yaşında bir dükkan sahibi. ‘‘Sanki yeniden doğmuş gibiyim. Bu ikinci hayatım’’ diye haykırıyor sonra şöyle devam ediyor:

‘‘Taliban iktidara geldiğinde önce sevinmiştik. Sonra anladık ki, gelenler Afgan değilmiş. Hepsi Arap ve Pakistanlıymış. İlk günlerde sakal uzatmadığım için 7 gün hapis yattım. Şimdi ilk işim sakalları kestirmek oldu.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle