GeriDünya Gül İklim Zirvesi için Kopenhag'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gül İklim Zirvesi için Kopenhag'da

Gül İklim Zirvesi için Kopenhag'da
refid:13234324 ilişkili resim dosyası

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da devam eden İklim Zirvesi'ne 120 ülkenin devlet ve hükümet başkanları katılıyor. Zirve'de Türkiye'yi temsil edecek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kopenhag'a geldi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, BM İklim Zirvesi'ne katılmak üzere Kopenhag’a geldi. Havaalanından doğrudan, Türk Büyükelçiliği rezidansına geçen Abdullah Gül,rezidansın kapısında, Lübnan Başbakanı Saad Hariri tarafından karşılandı.

Gül, burada kendisini bekleyen Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile yaklaşık 20 dakika süren bir görüşme yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül zirvenin son günü olan Cuma günü de İsrail Cumhurbaşanı Şimon Peres ile bir görüşme yapacak, Cumhurbaşkanının hem Lübnan Başbakanı Hariri hem de İsrail Cumhurbaşkanı Peres ile görüşme yapması, Türkiye’nin iki ülke arasındaki anlaşmazlıklara çözüm bulmada arabulucuk yapmaya soyunduğu şeklinde yorumlandı.

Görüşmeden sonra iki taraf da bir açıklama yapmadı. Ancak,arabulucuk teklifine, Lübnan sıcak bakarken, İsrail’in sıcak bakmadığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Büyükelçilik rezidansından kongre merkezi Bella Center’e geçti.

TÜRKİYE'NİN KARBON EMİSYONU İNDİRİMİ HEDEFİ YOK

Kopenhag İklim Zirvesindeki Türkiye heyetinin Başmüzakerecisi Mithat Rende:” Türkiye'nin COP-15 İklim Zirvesi'nde karbon emisyonu indirimine dair herhangi bir hedef açıklamayacağını söyledi.

Kopenhag’da bulunan heyetin en yetkili ismi olan Rende yarın Cumhurbaşkanı Gül’ün de zirvede yapacağı konuşmada da bir hedef vermeyeceğini açıkladı. Türkiye’nin 2020 yılına kadar stratejik planında karbon emisyonu artışından  yüzde 7 azaltma yapacağı yazılmış, Çevre Bakanı Veysel Eroğlu da Cumartesi günkü basın toplantısında aynı rakamı yüzde 11 olarak vermişti.

İKLİM ZİRVESİ'NDEN NOTLAR:

DÜNYA LİDERLERİ GELMEYE BAŞLADI

Danimarka'da yapılan İklim Zirvesi'ne 120 ülkenin devlet başkanı ve başbakanlar katılıyor. Dünya liderleri birer ikişer Kopenhag'a gelmeye başladı. İngiltere Başbakanı Gordon Brown Kopenhag'a ulaşan ilk lider oldu. ABD Başkanı Barack Obama’nın da yarın gelmesi bekleniyor.

GEZEGENİN GELECEĞİ İÇİN BİR GÜN İKLİM ORUCU

Avaaz.org, tüm dünyayı Kopenhag’da iklim orucu tutan kişilere destek vermek için  17 aralıkta bir gün boyunca hiçbir şey yemeden, sadece su içerek iklim orucu tutmaya çağırıyor. Eylemin ayrıntıları Avaaz.org’ tan ulaşmak mümkün.
 
'KIZGIN DENİZKIZI' ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ MONSANTO OLDU
 
İklim Değişikliğini kendi çıkarları içine kullananlaraa verilen  “Kızgın Deniz Kızı” ödülünü yeni sahibi genetiği değiştirilmiş soya bitkilerini iklim dostu olarak tanıtan ve aslında Latin Amerika’da devasa tarım alanları açmak için ormanları katleden Amerikalı tarım devi MONSANTO aldı.Bu ödül içlerinde Friends of Earth’ ün de bulunduğu pek çok sivil toplum kuruluşu tarafından veriliyor.10.000 den fazla insan oylamaya katildi ve adaylar arasında sekiz şirket ve lobi grubu bulunuyordu.
 
BELLA CENTER İÇİNDE OTURMA EYLEMİ

Kopenhag'taki ekibimizden Devin Bahçeci'nin de katıldığı “Adil Ve Hukuki Bağlayıcılığı Olan Bir Anlaşma” için oturma eylemine BM Güvenlik güçleri müdahale etti. Arkadaşımızın da içinde olduğu aktivist grup görevlilerce yaka paça dışarıya çıkartıldı.

Aktivistler Devin Bahçeci'nin bildirdiğine gore görevlilerce taşındıkları yerde oturma eylemine devam ediyorlar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle