GeriDünya Gül-Annan görüşmesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gül-Annan görüşmesi

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, BM Genel Kurul çalışmaları için bulunduğu New York'ta BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve AB üyesi dört ülkenin dışişleri bakanlarıyla biraraya geldi. Gül, Annan'ı 3 Ekim'de başlayacak müzakereler ve Kıbrıs Rum kesimi'nin çıkardığı sorunlar konusunda bilgilendirdi.

BM binasında verilen resepsiyona katılan Gül, resepsiyonda BM Genel Sekreteri Annan ile görüştü. Görüşmeyle ilgili basın mensuplarına bilgi veren Dışişleri Baknalığı Sözcüsü Namık Tan, Gül'ün görüşmede BM reform çalışmaları, Kıbrıs, Irak ve Türkiye'yi ilgilendiren temel dış politika konularında Annan'a görüşlerini aktardığını ifade etti.

BM'nin içinde olmadığı bir süreçle Kıbrıs'ta bir çözüme ulaşmanın güçlüğüne dikkat çeken Tan, bu açıdan görüşmenin önemli olduğunu kaydetti.

Tan, Gül'ün Türkiye'nin AB üyeliği ve 3 Ekim'de başlayacak müzakereler konusunda Kıbrıs Rum kesimi'nin çıkardığı sorunlar konusunda Annan'ı bilgilendirdiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül'ün görüşmede, güvenlik gerekçesiyle Irak'ta sınırlı bir varlığı olan BM'nin buradaki rolünün artırılması yönündeki görüşlerini de dile getirdiği, Irak'taki anayasal sürecinin daha iyi yönetilmesi gereği üzerinde durduğu ifade edildi.

Gül, gün içinde AB üyesi bazı ülke yetkilileriyle ikili görüşmeler de yaptı. Malta, Finlandiya, Slovenya dışişleri bakanları ile BM binasında, Belçika Dışişleri Bakanı ile ise Belçika'nın BM Temsilciliği'nde görüşen Gül'ün bugün ve yarın görüşmelerine devam edeceği öğrenildi.

Gül'ün, Afrika Birliği Genel Sekreteri Alpha Oumar Konare ile yaptığı görüşmede ise Türkiye'nin 2009-10 dönemi için Güvenlik Konseyi geçici adaylığı için Afrika ülkelerinden destek istediği kaydedildi.

Abdullah Gül'ün bugün açılışı yapılacak BM Genel Kurul çalışmalarına katılması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle