GeriDünya Guardian: Erman Toroğlu orduya müdahale etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Guardian: Erman Toroğlu orduya müdahale etti

İngiliz Guardian gazetesi, Erman Toroğlu’nun "Ben demokrat genelkurmay başkanı istemiyorum arkadaş" sözlerini “Türkiye’nin büyük Ron’u orduya müdahale etti” başlığıyla verdi.

İngiliz Guardian gazetesi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün “demokratlığı” ile ilgili sözleri nedeniyle Erman Toroğlu’nu gaflarıyla ünlü spor yorumcusu Ron Atkinson’a benzetti. Gazete, “Türkiye’nin büyük Ron’u orduya müdahale etti” başlığını attı.

Erman Toroğlu’nun, Orgeneral Özkök’ü “fazla demokrat olmakla suçladığı” sözleri, İngiliz basınında da yankı buldu. Guardian gazetesi, Toroğlu’nu, Manchester United takımının da eski menajeri olan ve televizyonda yaptığı spor yorumlarındaki gafları ile tanınan Ron Atkinson ile karşılaştırdı. Atkinson’un lakabına atıfta bulunan gazete, “Türkiye’nin büyük Ron’u orduya müdahale etti” başlıklı haberinde, Toroğlu’nun Türkiye’de İngiliz meslektaşlarının hayal bile edemeyeceği bir etkisi olduğunu savundu.

Nicholas Birch imzalı haberde, Toroğlu’nun 2004 yılında kameralar karşısında antibiyotik verdikleri gerekçesiyle tavuk yemeyeceğini söylediği ve bunun üzerine Türkiye’de tavuk satışlarının ancak altı ayda toparlanabildiği anımsatıldı.

“SİYASİ KARARLARI TARTIŞILIR”

Haberde, futbolla ilgili bütün yorumlarına karşın geçen hafta yayınlanan Maraton programında sarf ettiği sözlerin, Toroğlu’nun siyasi kararlarını tartışılır hale getirdiği belirtildi. Haberde, gazilerin oynadığı bir futbol karşılaşmasının görüntülerinin ardından Toroğlu’nun Orgeneral Hilmi Özkök hakkında “Onun için diyorlar ki, çok demokratik, çok beyefendi. Tamam öyle olsun. Ama ben çok demokratik bir Genelkurmay Başkanı istemiyorum... Benim genelkurmay başkanım yumruğunu masaya vuracak. Ben asker Genelkurmay Başkanı istiyorum, çok anlayışlı, çok beyefendi, çok demokratik Genelkurmay Başkanı istemiyorum” dediği aktarıldı.

Toroğlu’nun bu sözleriyle sıradan Türkler’in sesini yansıttığını savunduğu öne sürülen haberde, ünlü yorumcunun kısmen haklı olduğu zira PKK’nın saldırılarına tekrar başlaması yüzünden Türkiye’de milliyetçiliğin yükselişe geçtiği ifade edildi.

“BÜYÜKANIT DAHA ŞAHİN”

Kuzey Irak’taki PKK kamplarının yok edilmesi ile ilgili olarak, Toroğlu’nun sadece “Türk Hükümeti tarafından yapılan tehditleri yansıttığı” belirtilen haberde, “ancak bu eski moda otoriteryenlik ile ilgili ifadelerin”, Avrupa Birliği’nin de teşvikiyle, ordunun üzerinde sivil kontrolün sağlanmaya başladığı bir dönemde geldiğine dikkat çekildi.

Haberde, görevi Özkök’ten devralacak Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın ise Özkök’ün aksine uzlaşmaya daha uzak ve daha şahin bir isim olarak bilindiği kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle