GeriDünya Guardian: 70 milyon kapımızda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Guardian: 70 milyon kapımızda

İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesi, Türkiye'nin 70 milyon nüfusuyla AB'nin kapısında olduğuna dikkat çekerek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da adı tarihe geçecek bir mücadaleci kişilik olarak nitelendirdi.

Guardian yazarı Peter Preston, Kıbrıs'ta iki toplumun liderlerininAnnan planına karşı çıktıklarına dikkat çekerek, Rum tarafının referandumda planı kabul etmesi ihtimalinin iyice zayıflamış göründüğünü belirtti. Makalede, Kıbrıs'ın, adadaki iki toplum birleşmeden AB'ye girmesinin de sadece Kıbrıslıları etkileyen bir kriz boyutunda kalmayacağı ifade edildi.

Makalede, AK Parti hükümetinin daha önce alamadığı müzakere tarihini bu yıl alabilme umudu taşıdığı da belirtilerek, adada anlaşma olmaması ihtimalinin Türkiye'nin üyelik şansını iyice zayıflatacağı öne sürüldü. Makalede, bu durumda Yunanistan ve Rum Kesiminin bir araya gelerek, AB içindeki dengeleri, veto silahını kullanarak değiştirebileceği ifade edildi.

Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopoulos'un ''Türk tarafına güvenilemeyeceğini'' söylediğini hatırlatan Preston, aksine Türklerin verdikleri bütün sözleri tuttuğunu vurguladı.

Yazar, Türklerin, sözünü tutmayıp, karşısındakine zor seçenekler dayatanların ve samimiyetsizliği ilke edinmişlerin yarattığı bir birliğe katılmaya çalıştıklarını belirtti. Yazar, ''Irak'a bakın. Orada istediğimiz, batının demokratik değerlerinin sembolü durumunda bir İslam ülkesi yaratmaktı. Başbakan Erdoğan ise bu yolu çoktan katetti. O tarihe imzasını atacak düzeyde mücadeleci bir kişilik. Eğer onu hayal kırıklığına uğratırsak kendimizden utanmalıyız'' ifadesini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle