GeriDünya Guantanamo savaşı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Guantanamo savaşı

ABD'nin, Küba'daki Guantanamo Üssü'ne götürdüğü El Kaide ve Taliban esirlerinin ilk fotoğrafları, insan hakları gruplarının tepkisini çekti.

İnsan hakları savunucusu örgütler, esirlerin ayaklarında demirler, ellerinde kelepçeler, gözlerinde siyah bantlı gözlükler, kulaklarında tıkaçlar, ameliyat maskeleri ve tek parmaklı eldivenler bulunmasının onları tüm duyularından mahrum bıraktığını ve bunun insanlık dışı olduğunu bildiriyorlar.

RUHSAL ÇÖKÜNTÜ NEDENİ

Doktorlar, duyuların uzun süre engellenmesinin halüsinasyonlara, denge kaybına neden olacağını ve bunun ruh hastalıklarına kadar ilerleyeceğini belirtiyorlar.

Amerikalı yetkililer bu önlemlerin esirleri ve muhafızlarını, ısıtmasız ve gürültülü uzun bir uçak yolculuğunda korumayı amaçladığını söylüyorlar ancak sıcak Küba ikliminde onları bu engelleyici kıyafetler içinde tutmaya neden devam ettiklerini açıklamıyorlar.

TÜBERKÜLOZ KORKUSU

Bir Amerikan subayı, esirlere maskelerin, bazılarında tüberküloz şüphesi bulunduğu ve muhafızların yüzüne tükürebilirler endişesiyle takıldığını belirtti.

Uluslararası Af Örgütü doktorlarından Jim West, bu iddianın asılsız olduğunu çünkü tüberkülozun ancak kötü havalandırmalı, kapalı ve kalabalık yerlerde yayılacağını, oysa esirlerin açık havada tutulduğunu söyledi.

West, eğer bazı esirlerde gerçekten tüberküloz varsa bunların bir Amerikan askeri hastanesinde tedavi edilmeleri ve antibiyotik almaları gerektiğini de kaydetti..

Yorumları Göster
Yorumları Gizle