Dünya Haberleri

DÜNYA

  Guantanamo’daki Uygurlara engel

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  10.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yedi yıldır, "terörist" oldukları kuşkusuyla Guantanamo’da tutulan 17 Uygur Türkü’nün serbest bırkılmasına ilişkin karar geçici olarak durduruldu.

  Federal Temyiz Mahkemesi, Yargıç Ricardo Uribe’nin "serbest bırakın" yolundaki kararını, konuyu gözden geçirmek için şimdilik engelledi ve taraflardan 16 Ekim’de görüş sunmasını istedi. Yargıç Uribe, 17 Uygur’un serbest bırakılarak Washington’da Uygur ailelerin yanına yerleştirilmesini istemişti.

  Uygurlar’ın, terörist olmadığını Pentagon da kabul ediyor. Ancak Beyaz Saray, Uygur Türkleri’nin ABD’ye girmelerini "güvenlik riski" olarak görüyor. Uygurlar’ın avukatları ise müvekkillerinin Çin’e dönmesi halinde işkence göreceklerini ileri sürüyor.Bu arada, "Türk Amerikan Yasal Savunma Fonu"nun (TALDF), Yargıç Uribe’nin mahkemesine daha önce "görüş" sunduğu ortaya çıktı. TALDF Avukatı David Saltzman, etnik Türkler’e yönelik "bir önyargılı davranma tarihinin bulunduğuna" dikkat çektiklerini söyledi. Saltzman, Çin Hükümeti’nin tutuklanan Uygurlar için "bunlar teröristtir" demesi üzerine, BM’den Irak savaşı için destek arayan Başkan Bush Yönetimi’nin Pekin’i memnun etmek amacıyla "ETİM" adlı örgütü terör listesine aldığını ve 17 Uygur’u da "terörist" olarak gördüğünü belirtti. David Saltzman, "Bir yıl sonra örgüt listeden çıkarıldı" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı