Dünya Haberleri

DÜNYA

  Guantanamo’da zorla yemek

  Derleyen: Mehmet SÜMER
  09.02.2006 - 10:04 | Son Güncelleme:

  Guantanamo’daki tutsaklara zorla yemek yediriliyor. Karikatür protestosunda Suriye’ye suçlama sürüyor. Rusya’ya doğalgaz baskısı. İşte dünya basınında öne çıkan haberler.

  The New York Times gazetesinin manşet haberinde Guantanamo üssünde tutuklu bulunan ve açlık grevi yapan mahkumların beslenmesi için yeni uygulamalar yapıldığı belirtiliyor. Gazete bir süredir açlık grevi yapan mahkumların yemek yedirildikten sonra kusmamaları için özel hazırlanmış sandalyelere oturtulduklarını ve gözlem altında tutulduklarını yazıyor. Üssü son haftalarda ziyaret eden bazı avukatlar ise bu sandalyeleri eleştiriyor ve son derece rahatsız edici bir uygulama olduğunu belirtiyorlar. The New York Times bu sandalyelerin nasıl bir özelliği olduğu konusunda ise yetkililerin bilgi vermeyi reddettiğine dikkat çekiyor. Avukatlar ayrıca mahkumların açlık grevinden vazgeçmesi ve açlık grevi yapmasını önlemek için soğuk odalara kapatıldıklarını ve güç kullanılarak burunlarından midelerine hortumlar sokulduğunu anlatıyorlar. Guantanamo’ya giden ve temsil ettiği 6 Kuveytli tutuklu ile görüşen avukat Thomas Wilner bu durum hükümetin açlık grevlerini bitirmek için zor kullandığını çok açıkça ortaya koyuyor diyor. Gazete Guantanamo’daki mahkumların açlık grevi nedeniyle ölmelerinin uluslar arası kamuoyu önünde Amerika’yı çok zor durumda bırakacağı için alınan önlemler ile bunun önüne geçilmeye çalışıldığını belirtiyor. Guantanamo’daki mahkumların bir kısmı hiçbir neden gösterilmeden ve yargılanmadan hapiste tutulmalarını protesto etmek amacıyla açlık grevi yapıyor.

   

  /images/100/0x0/55ea83ecf018fbb8f8850547İNGİLTERE'DE EL MISRİ'YE VERİLEN HAPİS CEZASI TARTIŞILIYOR

   

  İngiltere’de Müslümanları teröre teşvik etmek, adam öldürmeye azmettirmek ve benzeri suçlardan hüküm giyen Ebu Hamza El Mısri’ye verilen 7 yıl hapis cezası tartışma konusu oldu. Gazetelerin başyazılarında dün bu kişi neden daha önce tutuklanmadı sorusu sorulurken bugün de neden sadece 7 yıl ceza verildi tartışması yapılıyor. The Guardian gazetesi El Mısri’nin neden daha önce tutuklanmadığının araştırılması için bir soruşturma başlatılmasının istediğini yazıyor. İngiltere’de muhalefet bu kişinin yıllarca önce tutuklanıp hapse atılmış olması gerekirdi diyor. The Times gazetesi de manşetten verdiği haberinde El Mısri’nin Amerika’ya iade edilmesi durumunda Amerikan’ın El Mısri’yi ömür boyu hapis cezasına çarptırmak için deliller aradığını yazıyor. Gazete El Mısri’nin 7 yıl önce Yemen’de 16 Batılı turisti kaçıran kişi ile yaptığı telefon konuşması kayıtlarının ömür boyu hapis cezası için kullanılabileceğini belirtiyor. İngiliz istihbarat ve güvenlik güçlerinin El Mısri’yi yakalamak konusunda çok geç kaldıkları eleştirilerine de değinen The Times telefon kayıtları İngiltere’de işe yaramadı ama Amerika’da yarayabilir ifadesini kullanıyor.

   

  KARİKATÜR PROTESTOLARINDA SURİYE SUÇLANMAYA DEVAM EDİYOR

   

  Hafta sonunda Lübnan’da protestocuların elçiliklere düzenlediği saldırıların ardından Beyaz Saray’dan gelen açıklamada Suriye olayları körüklemek ile suçlanmıştı. Dün Lübnan parlamentosu’nun saldırıları araştıran komisyonu da olaylarda Suriye’nin parmağı olabileceğini açıkladı. Şimdi de Amerika Birleşik Devletleri dışişleri bakanı Condoleezza Rice Suriye’yi işaret ediyor. The International Herald Tribune gazetesinin bugünkü manşet haberinde ABD dışişleri bakanının tüm dünyada şiddetlenen karikatür krizi protestoları konusunda İran ve Suriye’yi suçladığına dikkat çekiliyor. Rice, Suriye ve İran’ı olayları körüklemek ve bu kaos durumunu kendi çıkarlarına kullanmak ile suçluyor. Gazete Ürdün Kralı Abdullah ile görüşmesinin ardından bir açıklama yapan ABD başkanı George Bush’un da sükunet çağrısında bulunduğunu ve “Basın özgürlüğüne inanıyoruz ancak özgürlüklerin bir sorumluluk içerisinde olması gerektiğini düşünüyoruz” dediğini yazıyor.

   

  KUŞ GRİBİ AFRİKA KITASINDA

   

  Fransız Le Figaro gazetesinde yayınlanan bir haberde öldürücü kuş gribi virüsü H5N1’in Afrika kıtası’nda da görüldüğü belirtiliyor. Gazete uluslar arası Hayvan Sağlığı Örgütü’nden yapılan açıklamada kuş gribinin Nijerya’da da görüldüğünün duyurulduğunu yazıyor. Raporda kuş gribinin Nijerya’nın kuzeyinde görüldüğü ve bölgede binlerce kanatlı hayvanın ölmesinin ardından yapılan testlerin, ölümlerin H5N1’den kaynaklandığını ortaya koyduğu belirtiliyor. Gazete uzmanların Afrika’da virüsün hızla yayılmasından ve insanlara da bulaşmasından endişe duyduğunu belirtiyor ve kıtadaki yaşam şartlarının virüsün yayılması açısından çok uygun olduğuna dikkat çekiyor.

   

  RUSYA DEVLET BAŞKANI'NIN İSPANYA ZİYARETİ SÜRÜYOR

   

  Rusya devlet başkanı Viladimir Putin resmi temaslarda bulunmak üzere İspanya’da. El Mundo gazetesi Putin’in ziyaretinin ikinci ve son gününde İspanya başbakanı Zapatero ile bir araya geleceğini belirtiyor. Gazete iki liderin turizm, ticari ilişkiler, İran’ın nükleer krizi ve terorizm konularını görüşeceğini yazıyor. El Mundo Rusya liderinin Çeçenistan konusunda Zapatero’dan destek isteyeceğini ve Putin’in uluslar arası alanda Çeçenistan konusunda yalnız kalmak istemediğini belirtiyor. Gazete Putin’in ziyareti süresince Madrid’teki Rusya büyükelçiliği önünde toplanan bir grubun protesto gösterileri yaptığını ve Rusya’daki insan hakları ihlallerini kınadıklarını açıkladıklarını yazıyor.

   

  RUSYA'YA DOĞALGAZ BASKISI

   

  Financial Times gazetesinde yer alan bir haberde G8 maliye bakanları toplantısında Batılı ülkelerin Rusya’ya gaz şirketlerinin yapısında değişikliğe gitmesi, özelleştirmesi ve doğalgaz üzerindeki kontrolünü hafifletmesi konusunda baskı yapacakları belirtiliyor. Gazete Rusya’nın teklifleri kabul etmesi halinde Fransa’nın bu ülkeye doğalgaz yatırımları konusunda mali destek verebileceğini açıklayacağını yazıyor. Financial Times Rusya’nın Enerji Nakli Anlaşması kurallarına uyar hale gelmesi durumunda İngiltere, İtalya ve AB komisyonu tarafından da desteklenen Fransa’nın önerisi kapsamında Rusya’ya daha fazla boru hattı inşa edebilmesi için kredi desteği sağlanması ve Fransa’nın uzun vadeli gaz alımı anlaşması yapması gibi öneriler sunulacağına dikkat çekiyor. Ancak uzmanlar Rusya’nın bu öneriye sıcak bakmayacağnı çünkü Rusya’nın boru hattı inşa etmek için artık daha fazla kredi kullanmak istemediğini belirtiyorlar.

   

   

  AMERİKA'DA SİNİR GAZI ALARMI

   

  Amerikan Senatosunun çalışma ofisi olarak kullanılan binada sinir gazı paniği yaşandı. The Washington Post gazetesinin haberine göre Russell binasında akşam saatlerinde sinir gazı saldırısı alarmları çalmaya başladı. Gazete bunun üzerine binada çalışan yaklaşık 200 personel ve o an içeride bulunan 12 senatörün önlem olarak binanın garaj bölümüne götürüldüğünü yazıyor. The Washington Post yapılan testlerin ardından sinir gazı saldırısının olmadığını ve yanlış alarm verildiğini belirtiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı