GeriDünya Guantanamo’da amiral battı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Guantanamo’da amiral battı!

Guantanamo’da amiral battı!
refid:14562680 ilişkili resim dosyası

ABD, Guantanamo’daki yabancı terör zanlılarının tutukluluk koşullarını iyileştirdi. Zanlılar artık koğuşlarda kalıyorlar, elektronik el konsollarında “amiral battı” oynuyorlar.

ABD’nin Küba’da bulunan Guantanamo Üssü yakınlarında bulunan terör zanlılarından Kanada vatandaşı Omar Khadr’ın askeri mahkemedeki yargılaması önceki gün başladı. Terör zanlılarına ayrılan kamplardan sorumlu Yarbay Andrew McManus, duruşma için gelen gazetecilere bazı hücre ve koğuşları gezdirdi.
2002’den beri 780 zanlıya evsahipliği yapan Guantanamo’da şimdi sadece 183 zanlı var. Reuters muhabirinin gözlemlerine göre bu zanlıların yüzde 80’i artık koğuşlarda kalıyor, her tür aktiviteyi beraber yapıyorlar. Bazı koğuşlarda televizyon 24 saat açık. Zanlılar zamanlarının çoğunu El Cezire seyredip dua ederek geçiriyor.
Satranç ve damanın yanısıra en çok oynanan oyun ise, elektronik el konsollarında çalıştırılan “Amiral Battı.” En tehlikeli zanlıların tutulduğu hücrelerdeki durumu açıklamayan Yarbay McManus, “Şimdi tüm zanlılarla birlikte Güney Afrika’daki Dünya Kupası’nı bekliyoruz” diyor.
2000 yılında Yemen’de USS Cole savaş gemisine düzenlenen ve 17 Amerikalı denizcinin ölümüne neden olan saldırının planlayıcısı olduğu iddia edilen Suudi vatandaşı Abdülrahim el Naşiri gibi “yüksek değerli” zanlılar, “maksimum güvenlikli” gözaltı kampında tutuluyor. ABD, bugüne kadar bu kampı medyaya hiç açmadı.
ABD Başkanı Barack Obama, 11 Eylül saldırılarından bir yıl sonra, 2002’de kurulan Guantanamo’yu kapatma sözünü henüz tutabilmiş değil. Bugüne kadar 550’yi aşkın zanlı vatandaşı oldukları ülkelerde yargılanmak üzere sınırdışı edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle