Dünya Haberleri

DÜNYA

  Grossman: Türkiye'de kararları ordu vermiyor

  İhsan DÖRTKARDEŞ
  31.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Kongresi'nde yapılan Türkiye tartışmasında, Dışişleri Bakan Yardımcılarından Ankara eski Büyükelçisi Marc Grossman, Türkiye'de kimin hükümet olduğunun önemli olduğunu, ordunun yönetimi elinde bulundurduğuna dair bir kanaat edinmediğini söyledi.

  Türkiye ve Kıbrıs konularındaki soruları yanıtlayan Grossman, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs'ın durumuna büyük önem verdiklerini belirterek ‘Ege ve Kıbrıs’taki durumu gözardı edilemeyecek kadar tehlikeli buluyoruz. Cumhurbaşkanı Klerides ile Sayın Denktaş arasında yapılması planlanan ve güvenlik konularını kapsayacak ikili görüşmeleri büyük ilerleme olarak görüyoruz' dedi.

  Grossman, Türkiye'de insan hakları ve Kürt konularında bir dizi sorun olduğu hatırlatılınca da şunları söyledi: ‘Türkiye ile önemli gündem konumuz yetkililerle yeterince açık ve net konuşmaktır. Türkiye’de son dönemde önemli değişiklikler oldu. Anayasa ve kanunlarda değişiklikler yapıldı. Yaklaşık 140 kişi cezaevlerinden bırakıldı. Ancak, tüm bu gelişmeler sorunları tamamen çözüldüğü anlamına gelmiyor. Ama ilerleme olabileceğini gösteriyor.'

  Bazı üyelerin, Türkiye'yi anlamakta zorluk çektiklerini, Türkiye'de sık sık hükümet değişiklikleri yaşandığını, kararları kimin verdiğine dair şüpheleri bulunduğunu söylemeleri üzerine Marc Grossman şöyle devam etti:

  ‘Türkiye’de kimin başbakan olduğu hiç kuşkusuz Türkler'in yanıtlaması gereken bir sorudur. Kimin başbakan olduğunu bilip bilmediğimi soruyorsunuz. Buna cevabım evet'tir. Son haftalarda Başbakan Mesut Yılmaz insan haklarında bizim de haklı bulduğumuz açıklamalar yaptı. Umuyoruz Yılmaz sözlerinin takipçisi olacaktır. Yılmaz önümüzdeki hafta Girit'te Simitis ile görüşecek. Bu görüşmenin olumlu geçmesini umuyoruz. Türkiye'de görev yaptığım dönemde ordunun önemli bir nüfuzu olduğunu gördüm. Ancak, kararları ordunun verdiğine dair bir sonuca varmadım.'

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı