GeriDünya Gregory’nin katili öldürülen adam mıydı?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gregory’nin katili öldürülen adam mıydı?

Gregory’nin katili öldürülen adam mıydı?

Fransa’da 1984 yılında elleri ve ayakları bağlanmış şekilde cesedi bulunan 4 yaşındaki Gregory Villemin davasıyla ilgili elde edilen yeni DNA örnekleri sonrası üç kişi gözaltına alındı. 70’li yaşlarındaki bir çift ve bir kadın, 33 yıl sonra sorguya alındı.

GREGORY Villemin cansız bedeni Vologne Nehri’nde bulunmuş ancak katil veya katilleri yakalanamamıştı. Polis tarafından gözaltına alınan üç şüphelinin Gregory’nin baba tarafından akrabaları olduğu öne sürüldü.
33 yıldır süren dava Fransa’yı yasa boğsa da polis ekipleri, gelişen DNA teknolojisi sayesinde cinayeti aydınlatmayı sağlay

Gregory’nin katili öldürülen adam mıydı
abilecek bulgular elde etti. 16 Ekim 1984’de Gregory’nin bedeni nehirde bulunduğunda elleri ve ayakları bağlanmıştı, amcası birinin onu arayıp yeğenini kaçırdığını iddia etmişti. 17 Ekim günü, Gregory’nin ailesi, “Oğlunuz öldü, intikamımı aldım” yazılı bir mektup aldı. Bir ay sonra, küçük çocuğun babasının kuzeni, baldızı aleyhinde tanıklık yapınca tutuklandı. 1985 yılında ise baldızının ifadesini geri çekmesiyle serbest bırakıldı. Fakat serbest kalmasından birkaç hafta sonra Gregory’nin babası tarafından öldürüldü.

 MEKTUPLARDA ÜÇ KİŞİYE AİT DNA İZİ BULUNDU
Babası bu cinayetten sonra birkaç yıl hapiste yatarken, annesi de oğlunun cinayetiyle ilişkisi olduğu gerekçesiyle hapse atıldı. Fakat daha sonra aklandı. Zamanla isimsiz aramalar ve karalayıcı mektuplar devam etse de, dava ancak 2000 yılında tekrar gündeme geldi ve 2008 yılında mektuplardaki DNA izleri çözülmeye çalışıldı. Mektuplarda üç ayrı DNA bulan ekipler şüphelilerin kimliklerini tespit edemedi.

Gregory’nin katili öldürülen adam mıydı

BABASININ AMCASI VE YENGESİ

Polis 2013 yılında DNA testlerinin dava akışına daha fazla yardımı olmayacağını açıkladığından beri davayla ilgili yeni bir bulguya rastlanmamıştı, ta ki geçen ç arşamba günü Dijon kentinde süregelen soruşturmalarda Gregory’nin babasının amcası ve yengesi olduğu iddia edilen 70’li yaşlarındaki bir çift tutuklanana kadar. Çift, cinayete suç ortaklığı ve suçu örtbas etme şüpheleriyle gözaltına alındı. Gregory’nin babasının üvey kardeşi olduğu iddia edilen bir kadın da gözaltına alınırken, babaannesi ve dedesi de görgü tanığı olarak sorgulandı.

Gregory’nin katili öldürülen adam mıydı

SAVCIDAN ŞOK SUÇLAMA

Soruşturmayı yürüten savcı Jean-Jacques Bosc, Gregory’nin yaşlı çift tarafından kaçırılmış olabileceğini ve bu kaçırılma eyleminin de küçük çocuğun ölümüyle sonuçlandığını söyledi ve çiftin öldürmeye teşebbüs suçundan soruşturma altında olduklarını sözlerine ekledi. “Kaçırmada payı olan bu insanlar, cinayetten de sorumludurlar” diyen Bosc, esas katilin 1985 yılında tutuklandıktan sonra serbest bırakılan ve Gregory’nin babası tarafından öldürülen kuzeni olduğuna inandıklarını söyledi.
Yaşlı çiftin avukatı müvekkillerinin tüm suçlamaları reddettiğini belirtti.
Gelişen DNA analizleri sonucu yeni gelişmelerin bilgilerin açığa çıktığı dava hala sonuçlanmadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle