GeriDünya "Greeny Sarmaşıkları" KKTC'yi saracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Greeny Sarmaşıkları" KKTC'yi saracak

Alman sanatçı Yutta Saftien'in küresel ısınmayla kaybedilen “yeşili” insanlara hatırlatmak amacıyla örmeye başladığı “Greeny Sarmaşıkları”, 23 Ekimde Lokmacı Kapısı ve Girne Limanı'nı saracak.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, “Kartopu” el örgü yünlerinin ana sponsorulğunda Kıbrıs Türk Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Oya Talat'ın himayesinde dünyanın en büyük çok uluslu projelerinden biri olan “Greeny On The Tour” projesi KKTC'ye uzanacak.

KKTC'de diğer ülkelerden gelecek katılımcılarla birlikte yapılacak etkinliklerle, dünya insanını bekleyen tehlikelere ilgisiz kalınmaması mesajı verilecek.
ABD, Almanya, Brezilya, İskoçya, İngiltere, Japonya, Şili, Uruguay gibi dünyanın en önemli ülkelerinden insanların destek verdiği Greeny'ler 23 Ekimde Lokmacı Kapısı ve Girne Limanı'nı saracak.

Dünyanın en önemli ülkelerinin önemli noktalarında yün elişi, yaprak, çiçek ve dallardan oluşan, dünya kadınının emeğini birleştirerek ördüğü muhteşem “Greeny Sarmaşıkları”nın daha da büyütülmesinde KKTC hanımlarının da emeği geçecek.

GREENY NEDİR?

Alman sanatçı Yutta Saftien'in 2002'de Hamburg'da kendi stüdyosunda geliştirmeye başladığı “Greenyler”, elle örülen yün sanatsal bitkilerden meydana geliyor.
Stüdyodan çıkan bu sarmaşıklar, insanların erişebilecekleri alanlara bırakılan yün ve şişlerle örülen parçacıklar sayesinde daha da büyüyerek genişliyor.

Özellikle koşuşturmacanın en yoğun yaşandığı metropollerde günün stresinden insanları bir dakikalığına da olsa uzaklaştırmayı hedefleyen proje, günümüzün en büyük sorunlarından küresel ısınmayla kaybedilen “yeşili” insanlara hatırlatmayı amaçlıyor.

Büyük şehirlerde unutulmaya yüz tutmuş örgü sanatını da tekrar canlandırması beklenen “Greeny Sarmaşıkları”na, bugüne kadar dünyadan binlerce kişi tarafından destek verildi.

Sosyal sorumluluk projesi olan “Greeny Sarmaşıkları”, özünde, dil, din, ırk gözetmeksizin tüm insanları, çevreye ve insanlığa duyarlı olmaya ve günlük koşuşturmacalarından uzaklaşıp birbirleri ile diyalog içinde bulunmaya davet ediyor.

Proje kapsamında bu yılın bahar aylarında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa'da da etkinlikler düzenlendi. Projenin son durağı, dünya üzerinde 2 kıtayı birbirine bağlayan tek şehir olması dolayısıyla İstanbul olacak. Proje, “Bosphorus Greeny” adı altında 2010 Avrupa Kültür Başkenti konsepti kapsamında Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan Boğaziçi Köprüsü'nde son bulacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle