GeriDünya Grass’ın Nobel’i geri alınmayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Grass’ın Nobel’i geri alınmayacak

Grass’ın Nobel’i geri alınmayacak
refid:4933676 ilişkili resim dosyası

Nobel Vakfı, gençliğinde Nazilerin SS örgütünde yer aldığını itiraf eden Alman yazar Günter Grass’ın Nobel ödülünün geri alınmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

NOBEL ödüllerini finanse eden Nobel Vakfı’nın sözcüsü Jonna Petterson, "Bir ödül asla geri alınmaz. Bir kişi ödülü kabul ettiği vakit, bunu geri çekmek imkansızdır. Bu daha önce hiç olmadı ve kuvvetle muhtemeldir ki gelecekte de olmayacak" dedi.

Nobel edebiyat ödülünü 1999’da kazanan Grass, geçen hafta bir gazeteye açıklamasında, 17 yaşında SS tank bölüğünde görev yaptığını söylemişti. Grass’ın itirafı, entelektüeller arasında büyük tepki çekmiş, bazıları Grass’ın ödülünün geri alınması gerektiğini söylemişlerdi.

Kamuoyundan gelen yoğun eleştiriler üzerine Alman televizyon kanalı ARD’ye konuşan Günter Grass, eleştirilerin daha uzun süreceğini beklediğini söyledi.

NEDEN GEÇ İTİRAF

Grass "Beni yargılamak isteyen yargılasın. Ben söylediklerimin arkasındayım. Eleştirilere göğüs gereceğim" dedi. Yazar niçin geç itiraf ettiği sorusuna "Kitabımı okuyun, tüm cevapları içinde bulacaksınız" yanıtını verdi. SS örgütüne girdiğini itiraf ettiği "Soğanı Soyarken" adlı kitabı üzerinde 3 yıl çalıştığını anlatan Grass, şöyle konuştu:

"İtiraf etmek için kendimi yeni bu durumda buldum. Bu konuda söyleyeceğim tek şey, bu kitabın konusu. Üç yılımı bu kitaba verdim. Her şey burada yazılı. Benim 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki yaşamımı eleştiriyorlar. Oysa benim yaşamım geçmişimden duyduğum utançla da şekillendi."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle