GeriDünya Grass’ın kitabı yok sattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Grass’ın kitabı yok sattı

Grass’ın kitabı yok sattı
refid:4939486 ilişkili resim dosyası

Almanya’da gençliğinde Nazi ordusuna gönüllü yazıldığını 60 yıl sonra açıkladığı için sert eleştirilere hedef olan yazar Günter Grass’ın gençlik anılarını kaleme aldığı "Beim Haeuten der Zwiebel" (Soğanı Soyarken) adlı yeni kitabı 150 bin adet basıldı. 1 Eylül’de piyasaya çıkması planlanan kitap tartışmalar nedeniyle yayınevi tarafından erken satışa çıkarıldı.

İlk planda Almanya’daki büyük kitapçılara gönderilen kitaplar aynı gün bitti. Yazar Grass kitabında, Hitler’e bağlı "Waffen SS" Nazi ordusuna gönüllü kaydolduğunu, o zamanlar Hitler’in "son zafer" tezine inandığını, SS’leri ise seçkinler ordusu olarak gördüğünü anlatıyor. Grass, SS’lerin korkunç cinayetler işlediğini ve toplama kampları bulunduğunu ilk kez Amerikan ordusuna esir düştükten sonra esir kampında öğrendiğini, orada fotoğrafları görünce "Almanlar nasıl böyle bir şey yapar" diye düşündüğü anılarını dile getiriyor. Grass bunu 60 yıl boyunca bir utanç olarak sırtında taşıdığını, nasıl böyle bir cahillik işlediğini 60 yıl boyunca sorguladığını vurguluyor.

NOBEL’İ İADE ETMESİN

Grass’ın Hitler’in ordusu SS’e gönüllü girdiğini itiraf etmesinden sonra Nobel Edebiyat Ödülü’nü iade edip etmemesiyle ilgili Stern dergisi tarafından yaptırılan soruşturmada, Almanlar’ın yüzde 87’si ödülü iade etmemesi gerektiği yönünde görüş belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle