GeriDünya Gözün aydın olsun, sevgili memleketim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gözün aydın olsun, sevgili memleketim

Avrupa'da yaşayan Afgan gazeteci yazar Hürriyet'e yazdı

Bugünlerde üzerinde çok yazılıp çizilen Afganistan'ın Kunduz Kenti, benim doğum yerim.

Peki günlerden beri Afganistan'la ilgili haber bültenlerinde birinci sırada yer alan Kunduz nasıl bir yer?

Kunduz her şeyden önce, bir Türk kenti. Kentin nüfusunun yüzde 80'ini Türkmen, Özbek gibi Türk asıllı gruplar oluşturuyor. İmam Sahip, Kunduz'un 5 ilçesinden en büyük olanı. Tacikistan sınırında ve burada nüfusun çoğunluğunu Türkmenler oluşturuyor. Türkmenlerin çoğunlukta olduğu ilçeler Aktepe, Cardere ve Dasti Arci. Taciklerin çoğunlukta olduğu tek ilçe ise Hanabad. Dasti Arci İlçesi'nde de önemli bir Peştun azınlığı bulunuyor.

Kunduz'un kent merkezinde ve Aşkalan kasabasında Özbekler yaşıyor.

KUNDUZ ‘GÜNDÜZ’ DEMEK

19. yüzyılda Kunduz'da Özbek Hanlar hüküm sürüyordu. Şehrin ismi de Özbekçe'de ‘‘Gündüz’’ anlamına gelen ‘‘Kündüz’’ sözünden geliyor. Farsça'da doğru telaffuz edilemediği için sonradan Kunduz şeklini alıyor.

Kuzey Afganistan'ın Mezar-ı Şerif'ten sonra en büyük ve en güzel kenti sayılan Kunduz yemyeşil bir kent. Adeta Afganistan'ın Bursa'sı. Caddeleri süsleyen ağaçlar o kadar gür ki, bazı yerde gökyüzünü görmek mümkün değil.

Şehrin girişinde ‘‘Kunduz'a hoşgeldiniz’’ yazılı büyük bir tabela var. Çocukluğumda Kábil'den dönerken Kunduz'a her girişimizde bu tabelayı görmeye büyük bir özen gösterirdim. ‘‘Kunduz'a hoşgeldiniz’’ sözüyle içimi çocuksu bir coşku kaplıyordu.

BİR KÜLTÜR MERKEZİYDİ

Kunduz, Hint ve İran filmlerini oynatan sinemaları ve yerel sanatçıların sahne aldığı tiyatrolarıyla bir zamanlar önemli bir kültür merkeziydi. 1970 ve 1980'lerde sık sık konserler düzenlenirdi. Kábil'den gelip saatler öncesinden bilet kuyruğuna girerdik.

Kunduz'un sadece 19. yüzyıldan kalan kervansarayları değil, aynı zamanda müzik sesinin hiçbir zaman eksik olmadığı çayhaneleri de oldukça ünlüydü. İnsanlar, çayhanelerde doğunun en romantik nağmeleri eşliğinde çaylarını yudumlardı.

MODERN VE KLASİK

Kunduz modernle klasiğin bir arada yaşadığı bir kentti. 1997 yılında Taliban'ın Kunduz'u ele geçirmesinden sonra benim sevgili kentim, matem sessizliğine büründü. Artık şehirde duyulan tek ses, gadi denilen faytonların tekerleklerinin çıkardığı gıcırtı sesiydi.

En son ekimde uzun uğraşıdan sonra Kunduz'daki uydu telefonunun numarasını düşürebildim. Telefondaki genç, Türkiye'den aradığımı söyleyince heyecanlandı. Benim de Kunduzlu olduğumu öğrenince rahatladı. Ona, 20 yıldır uzak kaldığım sevgili kentimin halini sordum. Kunduzlu genç, kentte durumun sakin olduğunu, ancak şehrin benim bıraktığımdan çok farklı bir durumda olduğunu söyledi. Anlaşılan Afganistan'daki tahribattan sevgili kentim de nasibini almıştı.

YENİDEN ÖZGÜRLÜK

Kunduz, Taliban yönetiminde geçirdiği 4 yıllık tutsaklıktan sonra yeniden özgürlüğe kavuştu. Artık, kentin çayhanelerinde müzik sesleri yeniden yankılanmaya başlayacak.

Tıpkı başkent Kábil'de olduğu gibi sinemalar, kuaför salonları yeniden açılacak.

Ve kafesli çadırlara hapsedilen Kunduzlu kadınlar da kentle birlikte yeniden özgürlüğü yaşamaya başlayacak.

Gözün aydın sevgili memleketim. Özgürlüğün sonsuz olsun.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle