GeriDünya Gözaltılar başladı muhalefet uyardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gözaltılar başladı muhalefet uyardı

Gözaltılar başladı muhalefet uyardı

VENEZUELA’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya yönelik suikast girişimi olduğu iddia edilen olayın ardından 6 kişi daha gözaltına alındı.

Venezuela İçişleri Bakanı Nestor Reverol, olayın 1 kilo ağırlığında C-4 patlayıcı taşıyan 3 adet DJI M600 model dron tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Venezuela İletişim Bakanı, Sputnik haber ajansına olayın 6 ay boyunca planlandığını söylerken, gözaltına alınan kişilerden bazılarının itirafta bulunduğunu aktardı. Venezuela cephesi saldırının Kolombiya ve ABD destekli olduğunu öne sürerken, iki ülke de söz konusu iddiayı hızlı bir şekilde yalanlamıştı.

GÖRÜNTÜSÜ ORTAYA ÇIKTI
Maduro’nun başkent Caracas’ta askeri geçit töreninde konuşma yaparken havada infilak eden drone’a ilişkin görüntüler de ortaya çıktı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde gökyüzünden süzülen bir drone’un güçlü bir şekilde infilak ettiği görülüyor. Öte yandan, Venezuela’daki muhalefet, olayın ardından Maduro tarafından bir baskı döneminin başlatılmasından endişe ettiğini duyurdu. Muhalif Cephe (Frente Amplio), bir açıklama yayınlayarak, Maduro’nun bu olayı kendisine haklı ve demokratik bir şekilde karşı çıkanlara yönelik baskı unsuru olarak kullanacağı ve sistematik olarak insan hakları ihlallerinde bulunacağı uyarısında bulundu. 2013 yılında göreve gelen Maduro, güvenlik güçlerinin bomba yüklü drone’ları müdahale ederek etkisiz hale getirmesinin Venezuela askerlerinin ‘sadakatini’ gösterdiği görüşünde. Resmi asgari ücretin 5.5 milyon Bolivar olduğu ülkede, cari kura göre bu ücret sadece 1.5 dolara denk geliyor.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (06.08.2018-2)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle