GeriDünya Göz yaşartıcı bombayla Chirac'ı hapşırttılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Göz yaşartıcı bombayla Chirac'ı hapşırttılar

Gösteriler Nice’i savaş alanına çevirdi

Aralarında bölücü terör örgütü PKK, TİKKO, ayrılıkçı Bask militanları ile radikal sendikacıların da bulunduğu çok sayıda gösterici, zirvenin yapıldığı Acropolis yakınındaki dükkan ve araçları tahrip ettiler.

AB Zirvesi'ni protesto eden küreselleşme karşıtları Nice'i savaş alanına çevirdi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hüseyin Diriöz de göstericilerin arasında kalmaktan son anda kurtulurken, polisin attığı göz yaşartıcı bombalar, AB dönem başkanlığını yürüten Fransa'nın Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ı hapşırttı.

Zirvenin düzenlendiği kongre sarayına gelen AB liderlerini ve aday ülkelerin temsilcilerini karşılayan Chirac, atılan göz yaşartıcı gazların kabul salonundaki havalandırma sistemine sızması sonucu hapşırdı. Chirac'ın yanında bulunan Başbakan Lionel Jospin'in ise gözleri kızardı.

Önceki günden itibaren AB'nin çeşitli ülkelerinden Nice'e akın eden değişik sendikalardan onbinlerce işçi, gösterilerini dün de sürdürdü. 50 binden fazla kişinin gerçekleştirdiği protesto gösterisinde, yüzleri maskeli otonom gruplar, polisle çatıştı.

PKK DA KATILDI

Aralarında bölücü terör örgütü PKK, TİKKO, ayrılıkçı Bask militanları ile radikal sendikacıların da bulunduğu çok sayıda gösterici, zirvenin yapıldığı Acropolis yakınındaki çok sayıdaki dükkanı ve aracı yerle bir etti. Molotof kokteylleri de kullanılan eylemlerde bazı mağazaların vitrinleri yağmalanırken, küçük çaplı yangınlar da çıktı. Paris Ulusal Bankası'nda atılan molotof kokteylleri nedeniyle çıkan yangın anında söndürüldü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle