Dünya Haberleri

DÜNYA

  Göstericilerin korkulu rüyası

  Mustafa Karakuş/hurriyet.com.tr
  08.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alman polisi sokak gösterilerinde kullanmak üzere korkunç bir araç aldı. Son teknoloji ile donatılmış su püskürtme araçları 10 bin litre su taşıma kapasitesine sahip.

  KORKULU RÜYA OLACAK

  Geçtiğimiz hafta Almanya'nın Berlin ve Hamburg kentlerinde göstericiler, gece yarısı sokağa çıkarak polis karakollarına saldırmış, bankaların camlarını indirmiş ve araçları ateşe vermişlerdi. Alman polisi, göstericilerle mücadele etmek için yeni su püskürtme araçlarının tanıtımını yaptı.

  Avusturya firması Rosenbauer tarafından Alman polisi için yapılacak su püskürtme araçları yüksek teknoloji ile donatılmış. Araçların içinde kameralar var. Göstericileri an be an takip ediyor.

  10 BİN LİTRE SU KAPASİTELİ

  Ancak su püskürtme aracının en önemli özelliği ise 10 bin litre su taşıma kapasitesine sahip olması. Bir dakika içerisinde 3 bin 300 litre su püskürtebiliyor. Tanesi 1 milyon euroya mal olacak araçlar için Alman polisi ilk aşamada 50 sipariş verildi. 78 yeni araç almak için ise görüşmeler devam ediyor.

  ALMANYA'DA ŞİDDET OLAYLARI ARTIYOR

  Alman İçişleri Bakanlığı adına projenin başında olan Achim Friedl, son yıllarda Almanya'da polislere karşı şiddet olaylarının arttığına dikkat çekti. Friedl sadece geçen 1 Mayıs'ta Berlin'de bir gecede 440 polis memurunun olaylarda yaralandığını söyledi. Friedl Alman polisinin gösterilerde plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba kullanmadan önce ilk aşamada yeni su püskürtme araçlarıyla olayları kontrol altına alacağını belirtti

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı