Dünya Haberleri

DÜNYA

  Göstericiler polis engeline takıldı

  Ünsal TURAN/KOPENHAG
  16.12.2009 - 19:00 | Son Güncelleme:

  Danimarka'da devam eden BM iklim zirvesinde liderler toplantısına bir gün kala, protestocuların kongre merkezine girme çabaları polis engeline takıldı.

  POLİS GÖSTERİCİLERE SERT DAVRANDI

  Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da devam eden BM iklim zirvesinde liderler toplantısına bir gün kala, protestocuların kongre merkezine girme çabaları polis engeline takıldı.

  Polis sabah erken saatlerden itibaren, Kongre Merkezi'ne giden tüm yolları tutarak geniş güvenlik önlemleri aldı. Yollardan geçen yaya ve araç herkesi aradı. Tehlikeli sayılabilecek her türlü malzemeye el koydu, şüpheli şahıslar gözaltına alındı.

  Yaklaşık 3 bin kişilik bir grub, Amager semtinden Kongre Merkezi'ne doğru yürüyüşe geçerken, bir grup da Örestad istasyonu çevresinde, kongre merkezine arkadan girmeye çalıştı. Polis ilk girişimcilerden yaklaşık 50 kişiyi gözaltına aldı. Asıl büyük grup kongre merkezine geldiğinde, çok sayıda polisle karşılaştı. Polisin „yürüyüş bitti, dağılın“ şeklinde megafonla yaptığı uyarılara kulak asmayan göstericiler, yüksek tel örgülere saldırarak Kongre Merkezi'ne girmeye çalıştılar.

  50 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

  Bazı göestericiler polis araçlarının üzerine çıkarak arkadaşlarını cesaretlendirmeye çalıştılar. Polisle göstericiler arasında çatışma çıktı, Polis cop ve biber spreyi kullandı. Çatışma sırasında bir polis, bir gazeteci ve çok sayıda gösterici yaralandı. Çatışmalar sarısanda yaklaşık 200 kişi gözaltına alındı Bella Center Kongre merkezini çevreleyen, yaklaşık 8 metre enindeki  sunni gölü şişme yatakları birbirine bağlayarak köprü yapan ve karşıya geçmeye çalışan gösterciler de karşıda kendilerini bekleyen köpekli polislere takıldılar. Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre 250 kişinin gözaltına alındığı bildirildi

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı