GeriDünya Görüntüler gerçek iddiası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  18
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Görüntüler gerçek iddiası

Görüntüler gerçek iddiası
refid:14554167 ilişkili resim dosyası

Polonya Devlet Başkanı Lech Kaçinski ve eşinin de aralarında bulunduğu 96 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazası ile ilgili şok etkisi yaratan videonun gerçek olduğu öne sürüldü. İddialar bugün Polonya Başbakanı'nın kazayla ilgili yapacağı bilgilendirme toplantısında netlik kazanacak.

İŞTE OLAY YARATAN O VİDEO

Doğan Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, Polonya askeri savcıları, Rusya'nın Smolensk şehrinde meydana gelen uçak kazasından sadece birkaç dakika sonra cep telefonuyla çekilen görüntülerin gerçek olduğunu açıkladı. YouTube'da yer alan videoda, kaza yerindeki 3 kişinin hayatta kalan pilot ve bazı yolcuları infaz ettiği, bu görüntüleri çeken kameramanın ise öldürüldüğü iddia edilmişti.

Ajanslar, Polonyalı savcıların kazayla ilgili şu ana kadar 60 görgü tanığının ifadesini aldığını ve savcıların ellerinde konuyla ilgili iki adet video bulunduğunu bildirdi.  

Bu videolardan ilkinin Rus yapımı Tupolev 154 tipi uçağın enkazını, diğerinin ise kaza öncesi bölgedeki kötü hava koşullarını gösterdiği belirtildi. Savcıların iki videoyu da dikkatle analiz ettikleri bildirildi.

Associated Press haber ajansı ise Polonyalı savcıların tüm kaza nedenlerini göz önünde bulundurduklarını ve hiçbir olasılığı göz ardı etmediklerini ifade etti.

DÖRT KARA KUTU DA İNCELENİYOR

Polonyalı ve Rus savcılar, 10 Nisan'daki kazayla ilgili birbirlerinden bağımsız soruşturmalar yürütüyor, ancak iki ekip işbirliği içerisinde hareket ediyor.

Uçakta bulunan dört kara kutu hem Moskova ve hem de Varşova'da incelenirken, yetkililer kazanın tam olarak ne zaman meydana geldiğini bulmaya çalışıyor.

Rus yetkililer kazanın ardından yaptıkları ilk açıklamada, uçağın teknik sebeplerden değil pilot hatasından düştüğünü ifade etmişti.

DÜNYA POLONYA'YA KİLİTLENDİ

Esrarengiz uçak kazasıyla ilgili iddialar, bugün Polonya Başbakanı Donald Tusk'ın düzenleyeceği bilgilendirme toplantısında netlik kazanacak.

Rus Ria Novosti haber ajansının bildirdiğine göre, Tusk kazayla ilgili ilk etap incelemelerinin sonuçlarını açıklayacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle