Dünya Haberleri

DÜNYA

  Goril Koko'yla İnternet sohbeti

  Hürriyet Haber
  25.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Önümüzdeki Pazartesi günü dünyada ilk kez canlı türleri arasında elektronik sohbet gerçekleştirilecek. San Francisco'daki Goril Vakfı'nda doğan 26 yaşındaki dişi goril Koko İnternet aracılığıyla insanların çevre sorunlarıyla ilgili sorularını yanıtlayacak. İnsanlara uygulanan IQ testinden 70-95 arası not alan Koko eğitmeni Dr. Francine Patterson'a göre, 25 yıldan beri eğitimini gördüğü özel işaret dilinden 1000 işaretin anlamını biliyor. Ayrıca İngilizce 2000 kelimeyi anlayabiliyor.

  Çevre sorunları ve sayıları 500'e kadar düştüğü için soyu tükenmekte olan gorillerin korunmasıyla ilgili soruları yanıtlayacak olan Koko ‘İnternetchat’ sırasında Dr.Patterson'un yardımıyla sohbet edecek.

  Gorillerin korunması amacıyla yapılan kampanyalarda fotoğrafları bolca kullanıldığı için dünya çapında tanınan Koko, Apple firmasının geliştirdiği ve çok basit komutlarla dokunmatik biçimde çalışan Macintoch bilgisayarını 1980'den beri kullanıyor. TSİ 01.00'da America Online'da yapılacak İnternetchat'in adresi şöyle: www.envirolink.org.

  Koko'nun İnternetteki site adresi ise: www.gorilla.org


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı