GeriDünya Gore havlu attı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gore havlu attı

ABD Yüksek Mahkemesi, Florida Yüksek Mahkemesi'nin elle sayım kararını geri çevirerek Demokrat Parti adayı Al Gore'a büyük bir darbe indirdi. Cumhuriyetçi George W.Bush'un başkanlığı kesinleşti gibi. Demokrat Parti'den gelen baskının ardından Al Gore, yenilgiyi kabul etti.

ABD Yüksek Mahkemesi nihayet ABD'de 5 haftadır süren seçim krizine noktayı koydu. Yüksek Mahkeme, Florida Yüksek Mahkemesi'nin elle sayım kararını geri çevirerek, Demokrat Parti Başkan adayı Al Gore'a büyük darbe indirdi. Cumhuriyetçi Parti adayı George W.Bush'un başkanlığı hemen hemen kesinleşti. Demokrat Parti'den gelen baskılar üzerine Gore, havlu attı.

Yüksek Mahkeme'nin kararının ardından ABD büyük bir sessizliğe gömüldü. Ne aceleci Bush ortaya çıkıp zaferini ilan etti, ne de Al Gore, havlu attığını açıkladı. Al Gore, evinde danışmanları, ailesiyle bir araya gelip, ne yapmasını tartışırken, Demokrat Parti'den çatlaklar meydana geldi. Partililerden ‘yenilgiyi kabullen’ sesleri yükselmeye başladı.

Bunun üzerine Gore, Florida'daki yeniden sayım komitesine işlemlerini durdurma talimatı verdi. Az sonra danışmanları Al Gore'un yenilgiyi kabul etmeye hazırlandığını açıkladılar. Böylece ABD tarihinde ilk kez, Başkan'ı oylar değil, yargı belirledi.

MAHKEMENİN KARARI

Karmaşık bir açıklama yayınlayan muhafazakarların çoğunlukta olduğu dokuz yargıçlı ABD Federal Yüksek Mahkemesi, 2'ye karşı 7 oyla aldığı kararında, elle sayıma izin veren Florida Yüksek Mahkemesi'nin, bu kararında, anayasaya aykırı davrandığına ve daha fazla değerlendirilmesi gerektiği hükmüne vardı.

Federal Yüksek Mahkeme, ‘delinmiş’, ‘hamile’ ve ‘gamzeli’ sıfatlarıyla Florida Eyaleti'nin çeşitli bölgelerinde farklı ve subjektif kriterlere göre elle sayılmasının Federal Anayasa'nın ‘eşitliğin korunması’ maddesine aykırı olduğuna karar verdi. Yüksek Mahkeme, alt mahkemenin bütün oyların eşit değerlendirileceği şekilde bir düzenleme sağlaması gerektiğini belirtti, ‘ancak hatayı düzeltmek için zaman olmadığı’ sonucuna vardı. Mahkeme, bu sonuca 4'e karşı 5 oyla ulaştı.

18 Aralık'ta başkan açıklanacak

AMERİKAN anayasasına göre önümüzdeki 18 Aralık günü, 538 ikinci seçmen yeni ABD Başkanı ilan edecekler. Eyaletlerin nüfusuna göre dağılımı bulunan delegeler oylarını Merkez Seçim Kurulu'na bildirecekler ve başkan açıklanacak. Florida Eyalet Meclisi, oyların taştışmalı olduğu eyalette 25 delegeyi Bush'un kazandığını ilan etti. Bu durumda Bush, 271 ikinci seçici delegeyle ABD Başkanı olmak için gerekli olan 270 rakamını geçmiş oluyor. Gore'un ise ikinci seçmen sayısı 267'de kalıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle