GeriDünya Gore başkan olur mu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gore başkan olur mu

Gore başkan olur mu

Oscar’ın ardından Nobel Barış Ödülü’nü kazanarak tarihe geçen Al Gore’un, küresel ısınma fırtınasının yarattığı rüzgárla ABD başkanlığına da talip olması gündemde. Amerikan basını bu ihtimali sorguluyor, ama Gore sessiz.

ABD eski başkan yardımcısı Al Gore, küresel ısınmayla mücadele konusunda dünya halklarını bilgilendirme çabaları sayesinde, Birleşmiş Milletler’in İklim Değişikliği Paneli ile birlikte Nobel Barış Ödülü’nü kazanınca itibarını da katladı. 2000 yılındaki başkanlık yarışında George W. Bush’a kılpayı farkla yenilen Gore’un "dönüşünün muhteşem olduğu" konuşuluyor. 2008’de tekrar aday olması bile gündeme gelen Gore, Bush dibe vurarken aniden zirveye çıktı. "Uygunsuz Gerçeklik" isimli belgeseli sayesinde aynı yıl hem Oscar, hem Nobel alarak tarihe geçen Al Gore’un şimdi de ABD başkanlık seçimlerinde aday olabileceği konuşuluyor. Kazandığı itibar ve çektiği dikkat sayesinde Gore’un aday adayı olması durumunda, Demokratların iki favorisi Hillary Clinton ve Barack Obama’yı geride bırakabileceği bile iddialar arasında. Al Gore ise başkanlık konusunda temkinli. Nobel’i aldıktan sonra bu konuya hiç değinmeden, "Dünya çapında acil bir durum var, işimize dönelim" diyen Gore, aday olmayacağını da resmen açıklamış değil. Bu da dedikoduları artırıyor./images/100/0x0/55ea88a1f018fbb8f8863a4c

CARTER’DAN DESTEK

Gore’un, memleketi Iowa’daki sadık seçmenleri geç de olsa adaylığını açıklaması için baskı yapıyor. Gore gibi Nobel Barış Ödülü sahibi eski ABD Başkanı Jimmy Carter da, önceki gün NBC’ye yaptığı açıklamada, "Onu defalarca arayıp başkanlık yarışına girmesini istedim. Sonunda bana ’Başkan Carter, lütfen beni artık aramayın’ dedi" ifadesini kullandı. Gore’un kampanya yöneticisi Donna Brazile de, 7 yıl önce kimsenin ilgi göstermediği Gore’un tekrar dikkat çektiğini söyledi. Birçok uzmana göre, Gore’un yarışa girmesi halinde kazanması imkansız değil, ama zor. Adaylığını açıklamak için 2 Kasım’a kadar zamanı olan Gore, Clinton ve Obama’nın aksine teşkilatını kurmuş değil ve gelecek yıl yapılacak seçimler öncesi yeterli bağışları toplamak için de artık geç. Gore’a yakın kaynaklar ise, "Aday olmaz, çünkü artık o, küresel bir lider" diyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle