GeriDünya Gorbaçov Rusya'nın durumundan kaygılı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gorbaçov Rusya'nın durumundan kaygılı

Dağılan Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov, Rusya'daki iç siyasi gelişmelerden son derece kaygılı olduğunu belirterek, bu konudaki fikirlerini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e iletmek istediğini söyledi.

Gorbaçov, Nezavisimaya gazetesine yaptığı açıklamada, “Sayın başkanı bu ülkede neler olduğu konusunda bilgilendirmeye hazırım. Neler olduğuyla, tamamen halkın ne beklediğini kast ediyorum. Kendisini (Putin'i) destekliyorum ama kaygılarımı da bilmesini istiyorum. Bu tip şeyler dedikodu yoluyla değil, açık ve dürüst bir şekilde söylenmelidir” dedi.

Emekli ve gazilerin bazı haklarını sona erdiren sosyal reformu da sert dille eleştiren Gorbaçov, “Sosyal yardımların nakit para olarak ödenmesi, yetkililerin emeklilere karşı ne kadar kayıtsız olduklarını gösterdi” diye konuştu.

Rus hükümetinin yoksulluğun sona erdirildiğini açıklayarak yalan söylediğini belirten Gorbaçov, Rusya'da otoriter rejim eğilimleri ve demokrasiden geri adım atılacağı yönündeki kaygıların giderek arttığını sözlerine ekledi.

“Josef Stalin'i bazı yetkililerin kutsallaştırmaya çalıştığını” söyleyen Gorbaçov, yetkililerin bu girişimlerini kınadığını ifade etti.

Rusya'da sosyal demokrat bir parti kurma çabalarını Kremlin'in engellediğini öne süren Gorbaçov, “Yönetim (Devlet Başkanlığı) bizi desteklemiyor. Onların sadece idare edilebilir partilere ihtiyacı var. Bugün Rusya'da rejime yönelik güçlü muhalefet yapabilecek siyasi güçler yok” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle