Dünya Haberleri

DÜNYA

  Gönüllü Peşmergeler cephede hazır bekliyor

  AA
  09.08.2014 - 11:28 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tehdidine karşı Peşmerge'ye destek için silahlanan Kürtler, sınır noktalarını koruyor.

  IŞİD'E KARŞI HAZIR BEKLEYEN GÖNÜLLÜ PEŞMERGELER

  Aralarında çok sayıda emekli Peşmerge'nin de bulunduğu binlerce Iraklı Kürt, çatışmaların yaşandığı Mahmur, Güver ve Hazer'deki cephelerde hazır bekliyor. Erbil-Mahmur ve Erbil-Musul yolunda da yüzlerce silahlı gönüllü Peşmerge güvenliği sağlıyor.

  Silahı olmayan gönüllülerin bir kısmı yaralılara yardım, Peşmerge'ye yiyecek ve içecek taşıma gibi geri hizmetlerde görev alırken, bazıları mühimmat hazırlama, hendek ve siper kazma, yollarda militanların ilerleyişini durdurmak için toprak ve beton bariyerler oluşturma gibi işlerde çalışıyor.

  'EMİR BEKLİYORUM'
  Güver nahiyesinin girişindeki tampon bölgede Peşmerge'ye destek veren Gafur Avini, emekli Peşmerge olduğunu belirterek, "Topraklarımızı korumak için elime silahımı aldım. Bu coğrafyada çok savaştım. Halkım için ölmeye hazırım. En ön safta savaşmak için komutanlarımdan emir bekliyorum" dedi.

  Mahmur'a üç kilometre mesafede oluşturulan güvenlik hattında Peşmerge'ye destek veren İsmail Abdullah da Mesut Barzani'nin babası Molla Mustafa zamanında savaştığını kaydederek, "Ben eski ve tecrübeli bir Peşmerge'yim. Yaşlı olduğuma bakmayın, hala çok dirençliyim. Sincar'da Peşmerge'nin çekildiğini duyunca dayanamadım, silahımı elime alıp buraya geldim" diye konuştu.

  Elindeki Alman yapımı silahı gösteren Abdullah, "Bu silahın menzili iki kilometredir. Eski tip bir kanastır. Bununla birçok IŞİD militanını düşüreceğim" ifadelerini kullandı.

  Etiketler: Kuzey Irak
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı